browser warning text

7. Tallinna rakenduskunsti triennaali satelliitprogramm

Mahukas satelliitprogramm juhatab sisse 7. Tallinna rakenduskunsti triennaali.

7. Tallinna rakenduskunsti triennaali satelliitprogrammi kuulub 26 näitust, performance’it, avatud stuudiot ja installatsiooni üle Tallinna.

Aprillist augustini kestev satelliitprogramm täiendab triennaali rahvusvahelist peanäitust „Ajavahe. Time Difference”, mis avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 21. aprillil. Sel aastal keskendub triennaal ajale – selle eri käsitlustele ja ajataju subjektiivsusele disainerite ning rakenduskunstnike pilgu läbi. Esimeste satelliitprogrammi näitustena asuvad aega mõtestama ehte-, sepa- ja tekstiilikunstnikud, avatakse näitused „Armour”, „Ajatelg” ja „Vahet pole”.

Kontseptuaalne ehte- ja sepakunsti näitus „Armour” esitleb kaasaegseid tõlgendusi keskaegsest soomusrüüst või turvisest, uurides kehaehete ja kehaobjektide kaudu indiviidi ja kogukonna kaitstuse tunnet praegusel pineval ajal. Näitus Kiek in de Kökis avatakse 7. aprillil ja see jääb lahti 14. maini. Esindatud on 25 noorema põlvkonna ehte- ja sepakunstniku tööd.

Vaibakunstnike rühmitus “Vaba tahe” eksponeerib läbilõiget viimase 20 aasta jooksul loodud teostest ning küsib, kuidas sobitub töömahukas autorivaip kõikesuutvasse digitehnoloogia ajastusse. Juubelinäitus „Ajatelg” Arhitektuuri- ja Disainigaleriis (Pärnu mnt 6) on avatud 7.–23. aprillini, nädalavahetustel on kunstnikud ka isiklikult kohal.

Kolmanda satelliitprogrogrammi näitusena saab alates sellest nädalast tutvuda EKA tekstiilidisaini tudengite näitusega „Vahet pole”. Tudengid eksperimenteerivad erinevate tekstiilitrükitehnikatega, ühendavad tekstiilitrükki ja animatsiooni ning pööravad oma töödes tähelepanu ka uuskasutusele. Näitus jääb EKA fuajee galeriis (Estonia pst 7) avatuks 2. maini.

Ülejäänud satelliitprogrammi näitustega saab tutvuda veebilehele www.trtr.ee. Teiste seas on tulekul näiteks Marit Ilisoni, Julia Maria Künnapi, Jaan Pärna ja Sandra Kossorotova isikunäitused, Eesti Kunstiakadeemia klaasi-, keraamika- ja ehtekunsti eriala tudengite väljapanekud, Eesti Moekunstnike Ühenduse näitus ning klaasikunstnike erinevaid Tallinna kohvikuid hõlmav projekt.

Aitamaks kaasa disaini- ja rakenduskunsti arengule ja nähtavuse parandamisele ühiskonnas, toimub triennaali peanäituse avamise päeval, 21. aprillil seminar „Rakenduskunsti ja disaini vahendusviisid”. Kunstnikele, kriitikutele, kuraatoritele, galeristidele ja kommunikatsiooniinimestele mõeldud seminaril otsivad praktikud ja teoreetikud vastuseid küsimustele, kuidas viia rakenduskunst laiema publikuni, tagada kunstnikele mõtestatud tagasiside ning tõsta ühiskonna üldist disainikirjaoskust.

Oma kogemusi jagavad Norra kunstikriitik ja toimetaja (Norwegian Crafts Magazine) André Gali, klaasikunstnik ja õppejõud Sarah Gilbert Ameerika Ühendriikidest, ajakirjanik ja kriitik Karin Paulus Eestist, Suurbritannia kriitik, toimetaja, kuraator ja õppejõud Liz Farrelly ning disainile spetsialiseerunud haridusprogrammide kuraator Hanna Kapanen Soomest. Seminari programm ja registreerumine - www.trtr.ee/seminar.

7. Tallinna rakenduskunsti triennaal loodab aidata kaasa probleemi- ja ideepõhise rakenduskunsti ja disaini arengule ning soovib seda tutvustada võimalikult laiale publikule. Triennaal saab teoks tänu Eesti Kultuurkapitalile, Hasartmängumaksu Nõukogule, Tallinna Kultuuriametile, DHL Estoniale, Raitwoodile, Espakile, Tuumik Stuudiole, trükikojale Paar, Pitzer Kolledžile USAst, Norwegian Craftsile, Kuninglikule Norra Saatkonnale ja paljudele teistele headele inimestele ja organisatsioonidele.

Kingi endale aega, tule triennaalile!

Lisainfo:

Merle Kasonen, triennaali esinaine
merle@trtr.ee, +372 528 1637

Katre Ratassepp, triennaali kommunikatsioon
katre@trtr.ee, +372 509 6650

Vaata veel: