browser warning text

Aili Vahtrapuu näitus “Muutumised ja muundumised”

Alates laupäevast, 22. aprillist on Vabaduse galeriis väljas Aili Vahtrapuu näitus “Muutumised ja muundumised”.

Ali Vahtrapuu (kunstnikunimega Cloan Brié) on Eesti kunstimaastikul vana tegija. Ta on mitmete vaimukate ja elavate monumentide autor, näiteks nagu August Maramaa Viljandis või Eduard Tubin Tartus. Ta on teinud mitmeid ruumiinstallatsioone, sidudes heli ja vett skulptuurile tavapärasemate materjalidega ja osutades ootamatute sümbiooside võimalikkusele. Kuigi Aili Vahtrapuu on saanud hariduse peamiselt skulptuuri- ja installatsioonivallas, on ta edukalt tegutsenud ka teistes meediumites nagu graafika ja maal.

Vabaduse galerii projekti võib nimetada interaktiivseks installatsiooniks, aga ka protsessikunstiks. Kunstnik uurib sellega inimese muutumist ja muundumist. Ta püüab saada vastust küsimusele, kui igaühesse on geneetiliselt sisse kodeeeritud midagi ainulaadset, põnevat, siis kas, millal ja kuidas see avaldub? Kas võiks kunst olla selle vallandamise päästik? Euroopa klassikalise kunsti ajaloost teatakse, et kunstnikku õpetati tabama ideaali ehk järgima antiikkunsti ja selle mõjul arenenud renessansikunsti eeskujusid. Siiani on üheks levinumaks väljakutseks Michelangelo Taaveti kuju, eelkõige selle näofragment: nina ja huuled. Kuid samavõrd on ka teada, et iga kunstnik, iseäranis modernismist peale teostab iseennast ning seetõttu kipuvad ka ideaali, Taaveti kujutamisel vähem või rohkem ilmnema looja enda näojooned. “Muutumiste ja muundumiste” käigus teevad (kunsti)tudengid läbi väikese eksperimendi ja voolivad Taaveti nina ja suu ning oma ideaali järgi kipskuju. Oodatud on aga ka kõik teised!

Laupäeviti ja pühapäeviti on galeriis voolimistunnid, tulemused hakkavad täiendama installatsiooni.
22. aprillil ja 23. aprillil kell 15.00 juhendab soovijaid projekti autor Aili Vahtrapuu.
29. aprillil, 30. aprillil, 6. mail ja 7. mail algusega kell 15.00 juhendab Signe Krikmann. Kuid protsess ja töö jätkub ka tundide vahepeal. Projekt võetakse kokku teisipäeval, 9. mail kell 18.00. Artist talk'i käigus arutatakse loomise ja loomingulisuse üle.

Näitus on avatud 22.04 – 10.05.2017.

Veel teavet:
Reet Varblane, Galerist, tel 5565 5014

Aili Vahtrapuu, tel 5825 5641

Täname kultuurkapitali, Joonstuudiot, Tallinna ülikooli.

Veel projekti autorist:
Aili Vahtrapuu õppis kuus aastat skulptuuri Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (nüüd EKA), mille lõpetas 1980. aastal. Magistrikraadi omandas ta Paris VIII Ülikoolis (1996- 1998), tema teema oli seotud veekujundite ja nende helide mõjuga inimese psüühikale linnaruumis. 2007. aastal kaitses ta doktorikraadi (PhD) Pantheon Sorbonne’i ülikoolis skulptuuri ja arhitektuuri suhete elavdamise teemal linnaruumis. Ta on töötanud õppejõuna EKAs, Tallinna ülikoolis ja mujal. 2006. aastal pälvis Kristjan Raua kunstipreemia, viibinud kunstiresidentuuris Mazzano Romanos. Isikunäitusi on tal olnud Roomas, Tallinnas ja mujalgi.