browser warning text

Andro Kööbi personaalnäitus "Suhted"

Kolmapäeval, 21. märtsil 2018 kell 17.17 avatakse Rakvere Teatrigaleriis avangardkunstniku, disaineri, moekunstniku ning sisekujundaja Andro Kööbi isikunäitus "Suhted", kuhu on kaasatud tarbekunstnik Peeter Must.

Näitusel on väljas seni suurim valik Andro Kööbi kunstiteoseid. Eksponeeritud on kokku 51 suurt ja väikest teost (sünnipäeva numbri järgi). Näha saab õlimaale 18 aasta loomingu hulgast. Maalide valik koosneb nelja varem toimunud iseseisva näituse teostest ja alles koosatamisel oleva uue näituse teostest. Mitu maali on Eestis esimest korda avalikult eksponeeritud. Esmaesitlus on sellel aastal valminud "Võimsa puhangu" seeriast kahel maalil. Kogu teatrikompleksi hõlmav väljapanek on jagatud erinevateks osadeks.

Teatri suure maja fuajees eksponeeritav maaliseeria "Sa pead minuga abielluma!" - "You must marry me!" on austusavaldus ka Eestis aega veetnud filmi- ja telenäitlejale Dame Elizabeth Taylorile. Maalid kujutavad omaaegseid populaarsete ajakirjade esikaasi Elizabeth Tayloriga. Peaaegu ükski nendest esikaantest ei tunne huvi Elizabethi loomingu, näitlejaande ega filmirollide vastu. Kõik nad tegelevad vähe viisakamalt või täiesti halastamatult ainult Taylori pereelu ja armuasjadega. Väljavalitud esikaaned on maalitud nihestatud kontrasti ja värvigammaga, mis erinevad originaalidest täiesti. Muundumistega on kujutatud ajas eemaldumist, mis hakkab kasvama iga nähtuse loomise hetkest, distantsi, mis võib selle nähtuse kaotada või panna meid hoopis selgemini mõistma selle nähtuse tõelist olemust, mõjusid ja tagamaid. Suuremõõtmeliste maalide vahele on seinale riputatud infokilde Lizi loomingust, sotsiaalsest tegevusest ja muidugi Lizi ühendriikide ning kogu maailma meedia ja lugejate armastatud eraelust.

Teatrikohvikus eksponeeritud popikooni Marilyn Monroe' portreede seeria käsitleb aja vääramatut mõju ja tähenduste muulikkust ajas. Kunagine eriti elavalt säranud seksisümbol on aja mõõtudes vajunud klassika settekihtidesse soliidsetes muuseumides ja kodustes eravillades. Rabavast uudsusest on saanud turvaline beež investeering. Vaatamata staatuse muutumisele pole tohutu soov meeldida kusagile kadunud ja tähesära jõuab meieni ka muuseumitolmu alt ja luksuse hämaruse tagant.

Väikese maja väljapanekus on Kööbi isikunäituse "Suhted" seeria portreemaalid dialoogis klassivend Peeter Musta sellel aastal valminud aktimaalidega.

Eksponeerimisele tuleb Kööbi maaliseeria "Deco-Draama" ning tööd sarjast "ERROR" ehk "VIGA". Neist esimese teema on paratamatus, ihad ja igatsus. Need maalid tegelevad inimese väga isiklike tundemaastikega, kus möllavad dramaatilisus ja tragöödia, kaasa mängivad ka saatus ning ettemääratus. Vormikeeleks on aga Art Deco esteetika kaasaegses võtmes. Teosed mõjuvad suursuguselt, tähenduslikult ja teatri miljööle kohaselt dramaatilisena. Teise seeria tunneb ära ühtlasest ja muutumatu suurusega täpirastrist koos tardunud tsentraalse kompositsiooniga, mis ei ole Andro loomusele tegelikult üldse omane. "ERROR" seeria väljendab ühest küljest kunstniku protesti isiku/isiksuse, eriti aga isiklikkuse/isikupärasuse (personaalsuse) kadumise üle vähemalt viimase 10-15 aasta jooksul. Selles seerias on ta võtnud ülesandeks kujutada kunstniku jaoks sobimatut olukorda esteetiliselt kenas vormis ja positiivses võtmes.

Kaastegeva tarbekunstniku Peeter Musta sõnul peab ta ennast impressionistlikuks tunnete maalijaks, kus teostes puudub otsene suunav narratiiv: "Oma maale luues tekib just kui emotsionaalne jutuvadin minu ja pildi, pildil oleva daami ja värvide vahel. Kord sosistab daam midagi minule, kord värvidele ja siis seletab pilt minule väga emotsionaalselt, mida ta asjast arvab. Neid värvilisi dialooge, kord otsivaid, kord uljaid peab vaataja omakorda ise tunnetama."

Esmaesitlusele tulev Andro Kööbi maalisuund "Võimas puhung" on tema sõnul impressiiv-ekspressiivne, abstraktne, sürrealismi alatooniga tema lemmiksuund. "See on maalimine ja loomine kõige puhtamal kujul. "Võimas puhang" on minu loomuse aus väljendus – kirglik, vaba, pöörane, piiritu, mänguline. Minu puhul on see kõik kindlasti positiivne ja ülesehitav. Käsitlen kaost ja juhuslikkust korra osana, uue sünnitajana."

Muuhulgas käsitleb ta selle seeria maalides läbi huumori ka inimese ebaideaalsust, ambivalentsust, ideaalide ja reaalsuse vastukäivust.

Vaata veel:

Galerii