browser warning text

Ansambel Oxus Tartu Linnamuuseumis

Neljapäeval, 12. juulil kell 15.00 esineb Tartu Linnamuuseumi saalis usbeki traditsioonilise klassikalise muusika ansambel Oxus koos eksootilise tantsijannaga. Kontsert on tasuta.

Oxus on mõistatuste ja salapäraga ümbritsetud iidne tsivilisatsioon, mis mitu tuhat aastat tagasi õilmitses samanimelise jõe – tänapäeval tuntud kui Amudarja – kallastel. Usbeki traditsioonilist klassikalist muusikat ehk mumtoz'i viljelev kvartett on asutatud aastal 2002, praeguse nime all tuntakse ansamblit viis aastat.

Kogenud kvartett valdab Usbekistani mitmetest piirkondadest pärit rahvamuusikat, kuid eriline koht repertuaaris kuulub šašmakaami pärandile. See kunst pole nõudlik ainult esitajale, vaid eeldab vaimset ärksust ja tähelepanelikku kõrva ka kuulajalt.

Šasmakaam (shash maqam, pärsia keeles "kuus laadi") on unikaalne kunst, mis on levinud tänase Usbekistani ja Tadžikistani aladel, kunagi tuntud kui Transoksaania, "Oxuse-tagune maa". See kompleksne, rangetele reeglitele allutatud muusikaline distsipliin, mida meistrid on oma õpilastele edasi andnud mitme sajandi vältel, kujunes välja Siiditee hiilgeaegadel erinevate Idamaa kultuuride ristteedel, eelkõige Buhhaaras 17-19. sajandil. Šašmakaami olulisemad mõjutajad on pärsia, juudi, araabia ning Kesk-Aasia nomaadide kultuurid, kuid selle juured ulatuvad islami-eelsesse aega. See klassikalisel ülistusluulel põhinev vokaal-instrumentaalne muusika kõlas valitsejate õukondades ning intellektuaalide salongides.

Šašmakaam kuulub UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Usbekistanis eristatakse Horezmi, Buhhaara, Samarkandi ning Fergana-Tashkendi šašmakaami, millest ansambel Oxus toob kuulaja ette valiku.

Lisainfo:
Hannes Pikkat
55 91 09 69

Vaata veel: