browser warning text

Armujook

Gaetano Donizetti ooper kahes vaatuses. Felice Romani libreto Eugène Scribe’i libreto ainetel Daniel Auberi ooperile „Le Philtre”.

Maailmaesietendus 12. mail 1832 (Milano Teatro Cannobiana).

Esietendus Rahvusooper Estonias 15. mail 2014.

Itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.
Kestus 2 h 30 min.

Dirigent: Vello Pähn, Risto Joost, Lauri Sirp
Lavastaja: Georg Malvius (Rootsi)
Kunstnik: Ellen Cairns (Šotimaa)
Valguskunstnik: Palle Palmé (Rootsi)
Koreograaf: Adrienne Åbjörn (Rootsi)

Osades:
Nemorino: Cataldo Caputo (Itaalia), Oliver Kuusik, Andres Köster
Adina: Kadri Kipper, Kristel Pärtna
Belcore: Rauno Elp, Aare Saal, René Soom
Dulcamara: Pavlo Balakin, Rauno Elp
Giannetta: Janne Ševtšenko, Olga Zaitseva

Ooper „Armujook” valmis heliloojal vaid mõne nädalaga ja sellest on saanud tänapäeval üks enamesitatud Gaetano Donizetti oopereid „Lucia di Lammermoori” (1835) ja „Don Pasquale” (1843) kõrval. Teoses põimuvad liigutav armastuslugu ja naerutav huumor kerguse, särava vaimukuse ja kauni muusikaga, millest tuntuim on tenoriaaria „Una furtiva lagrima”. 1832. aastal toimunud võidukas esietendus tegi Donizettist silmapilkselt ühe tuntuma itaalia ooperihelilooja. „Armujook” on kirjutatud 18. sajandi opera buffa traditsioone järgides ja pakub kuulamisnaudingut ka kõigile 19. sajandi bel canto gurmaanidele.

Noor naiivne Nemorino on armunud rikkasse ja kapriissesse Adinasse, kes jääb noormehe tunnete suhtes ükskõikseks. Soolapuhujast ränddoktor Dulcamara veenab Nemorinot ostma viimase raha eest kindlasti toimivat armujooki, mis tegelikkuses on vaid pudel veini. Hoolimata Nemorino pingutusist, ei pööra Adina noormehele tähelepanu ja naudib hoopis vapra sõduri Belcore seltskonda. Meeleheitel, astub Nemorina sõjaväkke, et teenitud raha eest veel üks pudel armujooki osta. Liigutatuna Nemorino pühendumusest tunnistab Adina lõpuks, et ka temal on noormehe vastu tunded tärganud ja ostab ta sõjaväekohustusest vabaks. Oh seda imet, mida üks pudel bordeaux’d teha võib!

Georg Malvius on lavastanud üle 60 näidendi, 70 muusikali ja 20 ooperi Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Saksamaal, Inglismaal, Hollandis, Itaalias, Luksemburgis, Austrias, Monacos, Ungaris jm. Eestis on ta toonud lavale 14 muusikali- ja draamalavastust.

Näita kaardil Sulge kaart