browser warning text

Art Allmägi näitus "Värvi see mustaks. I"

Esmaspäeval, 3.04.2107 kell 17.00 avab Art Allmägi (sünd 1983) Draakoni galeriis isikunäituse "Värvi see mustaks. I".

Art Allmägi kuulub klassikalist modelleerimist valdava ja selle võimalusi kasutava noorema põlvkonna skulptorite hulka. Ta on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala (2008) ja Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni eriala magistriõppe (2011). Art Allmägi esines Draakoni galeriis viimati isikunäitusega "Cold war" (2014). Selle lumivalge installatsiooni edasiarendust sai näha 2016. aasta "Köler Prize’"i nominentide näitusel EKKM-is, kus tema tööle sai osaks publiku poolehoid ja preemia.

Oma uue väljapaneku tagamaid avab Art Allmägi järgnevate sõnadega: "Isiku hukkumist faktina varjata on pigem keeruline, kuid võimalik on salastada surma põhjuseid ja asjaolusid. Kasvõi salastada riiklikul tasemel, kui varjata tuleb midagi üksikisikust suuremat. Võõrriigis hukkunud sõdurid viibivad tihti ametliku selgituse kohaselt – kuid lähedastele üllatuseks – puhkusel. Kuuliaukudest hoolimata seisab lahkamispaberitel: südameatakk.
Riigisaladuse avalikustamise eest saab karistada ning seda võib olla ka üksikisiku surm.
Avalikkusele kättesaadavates dokumentides on riiklikku saladust puudutavad tekstilõigud kaetud mustade tulpadega. Lugeja näeb vaid "mustaks maalitud" lahtreid, mille alla jääb salastatud tekst. Taoline "mustaks maalimise" praktika on riiklike huvide kaitseks kasutusel ülemaailmselt.
Tumedamad teod aga jäävadki "mustaks maalitud" lahtrite all varjatuks. Salastamine tekitab paranoiasid ja paranoiadest kasvavad välja vandenõuteooriad. Ühest faktist saab terve draama."

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.