browser warning text

Ballett "Don Juan"

Giorgio Madia ballett-farss.

Helilooja Christoph Willibald Gluck
Lavastaja-koreograaf Giorgio Madia (Itaalia)
Dramaturg Annegret Gertz (Saksamaa)
Kunstnik Cordelia Matthes (Saksamaa)
Kostüümikunstnik Bruno Schwengl (Saksamaa)
Osades Vanemuise balletitrupp
Teater Vanemuine

Don Juan on Euroopa kultuuriajaloo ilukirjanduslikest tegelastest üks silmapaistvamaid. Tegelaskuju päritolu ei ole selge, kuid don Juani võrgutajavõimeid ümbritsev legend ja teda tabanud vältimatu karistus "kangelastegude" eest on andnud ainest nii draamadele kui ka komöödiatele alates varasest barokiajast. Improvisatsioonilised rahva- ja nukuteatridki lõid frivoolseid lavastusi, mis rõhutasid loo koomikas sisalduvaid traagilisi elemente ning don Juani lõputut iha kui intellektuaalsusele iseloomulikku joont.

Giorgio Madia jaoks on don Juan teatraalne kuju, kelle müüt sisaldab oodatud kokkusattumisi ja hetke kaduvuse mõistmist – don Juan on andekas mängur ja erootilise maagia meister, tema liiderlikkus, mis põlastab moraali, sotsiaalseid ja religioosseid reegleid, on ligitõmbav. Tema külmaverelisele oskusele kasutada illusiooni ja fantaasiaid alistuvad nii naissoost "ohvrid" kui ka publik. Kui kogu maailm muutub näitelavaks, siis esindab ta kõikide asjade mõõdupuuks saavat näivust.

Silmapaistvalt isikupärase kunstilise käekirjaga Giorgio Madia näitab meile legendi nüüdisaegses vormis – vastupandamatult võrgutava ja intiimse barokkteatrist mõjutatud lavastusena. Ta on saanud inspiratsiooni Christoph Willibald Glucki (1714–1787) ballett-pantomiimist "Don Juan" (1761), esimesest lavastusest, kus emotsioone kandis tants. Madia "Don Juan" on täiendatud Glucki kaasaegsete heliloominguga (teiste hulgas Glucki katkenditega "Orpheusest ja Euridicest").

Lavastusel on külluslikud kostüümid ja kujundus. Paljud tantsijaid laval muudavad võrgutamise provokatiivselt kauni kunsti vastupandamatuks balletikogemuseks. Elujõuline ja humoorikas commedia dell’arte traditsioon mängib pealiskaudsuse, iha ja ajalisusega ning peab ütlema, et illusioonidele alistumisest, kirest ja hetke kaduvusest kantud barokivaimu saaks vaevalt täpsemini väljendada.

Annegret Gertz, dramaturg

Esietendus 29. oktoobril 2016 Vanemuise suures majas.
Maailmaesietendus 21. juunil 2014, Staatsballett Berlin, Komische Oper Berlin.

Vaata veel: