browser warning text

Bayer Leverkuseni mandoliiniorkestri kontsert

1921. aastal asutatud MOB-i eelkäija, Mandolinenclub Alpenrose oli üks paljudest omataolistest ilma püsiva tegutsemispaigata ansamblitest.

Teise maailmasõja lõppedes sai mitu ansambliliiget taas kokku ning hakatuseks musitseeriti ühe pillimehe kodus. Siis aga võttis tuntud farmaatsiafirma Bayer AG muusikud oma tiiva alla ning siitpeale kantakse nime Mandolin-Orchestra Bayer Leverkusen. Tänu firmapoolsele heldekäelisele toetusele pole sestpeale enam muresid prooviruumide leidmisega ning dirigendipuldis on seisnud vaid kutselised muusikud eesotsas kauaaegse juhi Fred Wittiga. Kõik see aitas kaasa orkestri mängutaseme ning tuntuse järjepidevale tõusule. Kui 1991. aastal sai dirigendiks mandoliinivirtuoos Detlef Tewes, hakkasid laienema ka esitatava muusika raamid, ulatudes tänaseks renessansimeistritest Frank Zappani. Orkestri isikupärane lähenemisviis on toonud neile tunnustust mitmel konkursidel, samuti kutseid rahvusvahelistele festivalidele Šveitsis, Hispaanias, Austraalias, Itaalias ja mujal. Tänu maestro Tewesi tuntusele muusikaringkondades on orkestriga koos musitseerinud mitu rahvusvahelise mainega muusikut, nende hulgas ka Eesti publikule tuttavad Boris Björn Bagger ja Liisa Randalu. Koostööd tehakse ka Bayeri Filharmoonia orkestriga ning kohalike kooridega. Leverkuseni ümbruses esinetakse aasta ringi, eriti populaarsed on jõulukontserdid kohalikes kirikutes, samuti lastekontserdid. Eestis antakse kontserte Tallinnas, Tartus ja Viljandis.

Detlef Tewes on muusikute hulgas tuntud eelkõige mandoliinivirtuoosina. Juba enne Kölni Muusikakooli diplomi saamist 1989. aastal oli ta võitnud mitu noorte muusikute konkursi auhinda. Lisaks arvukatele sooloesinemistele on ta teinud koostööd selliste maailmanimedega nagu Claudio Abbado, Pierre Boulez, James Levine, Lorin Maazel, Kent Nagano, Simon Rattle jpt. Solisti või dirigendina on tal seljataga arvukad kontserdireisid üle kogu Euroopa, USA, Brasiilia, Venemaa, Austraalia, Hiina, Jaapani jne. Eriline kiindumus on tal 20. sajandi muusika vastu, osaledes mitme, nii kodu- kui välismaise ansambli koosseisus. Neist sagedasim on Ensemble Modern Frankfurt, kellega on koos tehtud arvukalt esiettekandeid, sealhulgas Frank Zappa "Yellow Shark-i". Peale MOB-i juhatab Tewes veel mandoliiniansambleid Wuppertalis ja Baden-Württembergis ning ta on Saksamaal tunnustatud näppepillide propageerija ja õpetaja.

Sissepääs tasuta.