browser warning text

Bita Razavi näitus "Ühest dialektikast teise"

Väline ja sisemine loovad jagunemise dialektika, mille ilmne geomeetrilisus pimestab meid niipea, kui me rakendame seda metafooride vallas. Siiski, nende vastastikusest vastuseisust hoolimata sõltuvad nad üksteisest oma identiteetide säilitamisel.

Näitus "Ühest dialektikast teise" uurib üsnagi detailsel tasandil ning kunstniku kogemustest lähtuvalt oma ja võõra vahelisi suhteid ning laiemalt kuuluvuse ideed kui sellist. Nõnda toob Razavi kokku kunstnikud ja mittekunstnikud – need, kes kuuluvad institutsionaalsesse kunstiskeenesse, ja need, kes sinna ei kuulu. Samuti kohtuvad näitusel need, kes kuuluvad Euroopasse, ja need, kes ei kuulu.

Näitusel on fotoseeria, millega alates 2013. aastast Eestis elanud Razavi uurib neid tegevusi või visuaalseid elemente, mis asetavad ta kategooriasse "Teine". Kõrvuti sellega eksponeeritakse fotosid Balti riikide mahajäetud majadest, mille omanikest on tõenäoliselt saanud võõrad mõnes teises riigis.

Eraldi tööna on Razavi toonud galeriisse Läti ja Eesti mittekunstnikud, kelle teosed asetuvad kõnealuse näituse kaudu kaasaegse kunsti konteksti. Näitus ise toimub aga Valga Muuseumis, mis asub väljaspool kaasaegse kunsti skeenet.

Külalisesinejad:
Elīna Sundukova
Lauri Laanisto
Mart Paadik
Voldemārs Šķēle

Avamine 3. juulil 2018 kell 16.00.

Bita Razavi (sündinud Tehranis, 1983) elab ja töötab Helsingis Soomes ja Metsakivis Eestis. Tal on olnud isikunäitused Soomes, Saksamaal, Iisraelis, Iraanis ja Rootsis. Näitus Valga Muuseumis on ühtlasi tema esimene näitus Eestis, kus ta on osaliselt elanud alates 2013. aastast. Razavi oli esimene Oskar Öflundsi Fondi suurpreemia laureaat 2017. aastal.

Näitus on osa kollektiivsest uurimusest "Sada paplit" ning seda toetab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse EV100 kunstiprogramm "Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti".

Valga Muuseum on avatud teisipäevast reedeni kl 11-18, laupäeviti kl 10-15.