browser warning text

Disainiöö

Arvult kümnes Tallinna disainifestival aitab tutvustada tuleviku disaini olemust ning mõtiskleda muudatuste üle, mida toovad kaasa nihked disainivaldkonnas.

Kuidas disain võib aidata parandada lisaks esemelisele keskkonnale ka ühiskonna elustiili ja mida disainmõtlemine suudab teha avaliku sektori heaks? Kui palju teame uutest võimalustest seoses kiiresti areneva 3D-tehnoloogiaga ja nutistuga; kas meil on vaja massiliselt uusi tooteid või õpime vanu tooteid ise parandama? Uusi teadmisi ja kogemusi püüame pakkuda seminaride, töötubade, näituste, moeetenduste, heategevusoksjoni, filmiprogrammi, PechaKucha välkloengute ja teiste disaini- ja maitsmismeeli erutavate ürituste kaudu.

Festivali üheks peakülaliseks on Creative Cities kontseptsiooni autor Charles Landry (UK), kes räägib seminaril tulevikulinna arengutest. Tiit Tammiste tutvustab nutistut ehk asjade internetti, Pekka Sivonen (Soome) jagab oma unistusi tervise ja heaolu inkubaatori loomisest; Jon Marshall (UK) selgitab, mis tõi nende koostööle Virgin Atlantic'uga disainiauhinna; Britid eesotsas Daniel Charnyga viivad läbi rahvusvahelise konkursi Fixperts asjade ja olukordade parandamiseks ning autasustavad parimat jätkusuutlikkust hindavat projekti. Villeroy-Boch Gustavsbergi disainimaailma viib meid peadisainer Jon Eliason (Rootsi) ning 2016. a elustiili trende tutvustab Stefan Nilsson (Rootsi). Puudujääkidest disainijuhtimise hariduses saab teada töötoas, mida juhib Grow esindaja Freek Wallaard (Holland). Infograafika töötuba juhendab Tijn Nelemans (Holland).

Pidulik avaüritus tunnustab aasta toimekamaid disainereid; heidab pilgu festivali ajalukku ning tutvustab korraldajaid. Päeva lõpetab Reet Ausi ja Chalice’i moe- ning muusikaetendus. Filmiprogrammi raames toimub keskkonnakriitilise dokfilmi „Out of Fashion” esmaesitlus. Kümmet festivaliaastat tutvustab äsjavalmiv videofilm „DÖ_10”.

Alustatakse eesti disainereid ja arhitekte tutvustava ürituste sarjaga: „Mina olen disainer. Aga mina olen arhitekt”, kus on võimalus näost-näkku kohtuda oma ala professionaalidega. Projekt Disainipunkt koondab Arhitektuuri- ja Disainigaleriisse kokku paremiku eesti disaini, luues hariva kohalikku disaini ja tootjaid tutvustava keskkonna. Edukat tööstusdisaini tutvustame disainiauhinna Bruno žüriiliikme Paolo Favaretto loomingu kaudu. Seda, et disainis ei ole midagi juhuslikku, aitab selgitada Oscar Lhermitte (Prantsusmaa) näitus „No Randomness” ja tema ettekanne seminaril. Toome edulembelisteni briti disaini efektiivsust mõõtva auhinna võitjate lood (DBA Design Effectiveness Award). Eesti graafilised disainerid esitlevad plakatinäitust „Isikupära/Individuality'15”. Tutvuda saab Islandi, Rootsi, Poola ja Portugali disaini väljapanekutega.

Valgusinstallatsioonid ja festivali üritused toimuvad üle linna – Heliose kinoruumides on end sisse seadnud hääd Eesti toitu ja jooki propageeriv lounge. Seal on oma ekspositsioonid üles seadnud disainikõrgkoolid; saab näha jazzfestivaliga „Juu Jääb” koostöös läbi viidud hüpikhotelli projekti tulemusi ja rahvusvahelisi näitusi. Avatseremoonia, seminar, loengud, moeetendus, töötoad (ka lastele) ja näitused toimuvad Kultuurikatlas, kus saab osaleda ka Maker Lab'i töötoas. Giidiga eksursioonid viivad külastajaid disainiväärtuslikesse paikadesse ja juhatavad teed festivali satelliitideni. Juba väikestviisi traditsioonina annab festivali lõpuakordi rõivadisainile pühendatud elamuslik etendus.

Jätkub disainialane koostöö Kaubamajaga. Disainiöö toimub paralleeleselt arhitektuuribiennaaliga TAB ning suurem tähelepanu on pööratud ka arhitektide ja disainerite ühistegevustele.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart