browser warning text

Eesti Ajaloomuuseumi teemaõhtu "Sõnaline meelelahutus keskajal"

Eesti Ajaloomuuseum kutsub neljapäeval, 2. märtsil 2017 kell 18.00 Suurgildi hoonesse teemaõhtule, mis kõneleb keskaegsest sõnalisest meelelahutusest.

Teemaõhtul sarjast "Keskaja rõõmud" räägib ajaloolane IVAR LEIMUS (Eesti Ajaloomuuseum) toonastest näitemängudest.

Teemaõhtul tuleb lähemalt juttu keskaegse sõnalise meelelahutuse ühest liigist, näitemängust. Siinsetel aladel puututi näitemängukunstiga kokku juba 13. sajandil. Läti Henrik kirjeldab oma Liivimaa kroonikas 1205. aasta talvel paganatele ja vastristituile Riias korraldatud suurt vaatemängu kristluse põhitõdede selgitamiseks. Kohalikule rahvale võõrkeelse näidendi vahendamiseks kaasati näitemängu tõlgid. Vaimuliku sisuga vaatemängude peamiseks esitamiskohaks jäi keskajal kirik. Tõenäoliselt kanti Tallinnas ette ka surmatants. Järgnevatel sajanditel kuulus vallatu sisuga näitemäng eelkõige vastlapidustuste juurde. Peamine esinemiskoht Tallinnas oli raekoda, mida kutsuti mõnikord ka teatriks. Reformatsiooni võidukäiguga muutus ka meelelahutustraditsioon. Alates 16. sajandist hakati publiku ette tooma etendusi, kus mängiti nii antiikautoreid kui ka kaasaegseid teoseid. Etendused toimusid alati päeval, mil külla olid kutsutud raad, emandad ja neitsid.

NB! Palume eelnevalt registreeruda SIIN: https://docs.google.com/a/einst.ee/forms/d/e/1FAIpQLSe9IAa2R6qf415-QSZyGzj4Iq2JldEb8HiT9vOBy4kCx8rstQ/viewform?c=0&w=1
Kohtade arv on piiratud!

Osalemine sooduspiletiga (3 €).

Teemaõhtu kestab u 2 tundi.

Teemaõhtud on seotud Suurgildi hoones avatud näitusega "Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.–16. sajandil" ja keskenduvad iga kord erinevale keskajaga seotud valdkonnale.

Fotol: maskiga narr

Sarja toetab Eesti Kultuurkapital.