browser warning text

Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus "Valgus. Vesi. Värv."

Alates 31. jaanuarist 2017 on Võru Linnagaleriis avatud Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus "Valgus. Vesi. Värv.".

Näitusel osalejad: Virve Albri, Kadri Bormeister, Marju Bormeister, Eve Ermann, Mari-Ann Hakk, Elize Hiiop, Kärt Karjatse, Eleny Kasemets, Aleks Kase, Jaan Kirsch, Maria Kondimäe, Ülle Kuldkepp, Agne Kuusing-Soome, Pille Laub, Raina Lillepõld, Mall Mets, Rein Mägar, Naima Neidre, Illimar Paul, Inna-Maia Paiken, Tiiu Pallo-Vaik, Lii Pähkel, Saima Randjärv, Kerstin Rei, Toomas Rein, Mari Roosvalt, Merje Rääbis, Külli Tael, TAKINADA, Liisi Tani, Tiina Tammetalu, Tiina Tarve, Tuuliki Tolli, Žanna Toht, Anneliis Vabul, Eve Viidalepp, Epp Viires, Maria Tšerva, Tiiu Übi, Marje Üksine, Diana Yanson.

Näituse korraldaja Rein Mägar: "Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus "Valgus. Vesi. Värv." Võru Linnagaleriis koosneb suuremas osas ühenduse liikmete 2016. a detsembris toimunud aastalõpunäitusele "Värvidega läbi pimeduse. Vol 12" esitatud töödest. Lisaks on kaasa haaratud novembrikuus Pärnus Uue Kunsti Muuseumis toimunud 13 autori - noorte ja loodetavasti tulevaste ühenduse liikme - tööd näituselt "Uus akvarell 2016", kokku seega 41 osalejat.

Ekspositsioon ei ole koostatud kindlat siduvat teemat järgides, kuigi tinglikult võib selleks siiski pidada autorite valdavat eelistust looduse ja soojematest aastaaegadest pärit motiividele. Loomulikult on nende motiivide märkamiseks valgus esmatähtis, kuid meile, akvarellistidele, antakse üks valgusevõimalus veel lisaks – see on valge paberileht. Mõnikord võib küll kogu leht saada värviga kaetuks kuid paberivalgus jääb läbi värvikihi imeliselt kumama. Selle imelise kuma üheks parimaks näiteks võib käesoleval näitusel pidada Mariann Hakki akvarelli "Bretagne 3".

Teadaolevalt sünnib õnnestunud akvarell vee ja värvi omavahelise isepäise mängu oskusliku kinnipüüdmise tulemusel, suuremal või vähemal määral kasutab seda mängu siin iga autor. Selle mängu iseloomulikuks näiteks on Ülle Kuldkeppa akvarellid metsajärvedest. Kuid akvarell säilitab väljendusrikkuse ja on võimalik ka kuivalt õrnade kihtidena paberil kantuna - Tiiu Pallo-Vaik "Mägine" või hoopis seotud kollaažitehnikaga – Mari Roosvalt "Sakraalne". Vee ja värvi mängule annab hoopis teistmoodi iseloomu akvarellvärvi asemel india tuši kasutamine, parimaks näiteks on siin Eleny Kasemetsa tööd.

Ühenduse aastalõpunäitusele toodud tööde autorite hulgast selgus kollektiivse ja demokraatliku žürii otsusega 2016. aasta parim akvarellist ning sel korral pälvis selle nimetuse Toomas Rein (1940). Tunnustatud arhitekti Toomas Reinu tõeline kirg on akvarellmaal ja talle omase küllusliku värvipaleti ning selle oskusliku ning fantaasiarikka kasutamisega on ta loonud läbi aegade kestvaid akvarellielamusi. Toomas Reinu akvarellid on pälvinud tunnustuse nii Eestis kui ka mitmel rahvusvahelisel näitusel.

Nagu kogu riigis, nii on ka meie ühenduses esmatähtis tähelepanu osutamine järelkasvule. See on ka peamine põhjus, miks on käesolevast näitusest julgustatud ja kutsutud osa võtma kõrgema kunstiharidusega ja tärkava akvarellihuviga noored tegijad. Ja tuleb tõele au anda – näitus on muutunud rikkamaks, mitmepalgelisemaks ja vaataja on sellest ainult võitnud."

Avamine 31. jaanuaril 2017 kl 16.

Võru Linnagalerii on avatud tööpäeviti kella 12-18.30 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.

Sissepääs tasuta.