browser warning text

Eesti muusika päevad 2015

Alates 1979. aastast peetud festivalil "Eesti muusika päevad" saab kuulda eesti heliloojate värskeimat loomingut. Kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme.

2015. aastal on festivali kandev teema küllus oma paljude varjundite, vastanduste ja tähendustega.

2015. a Eesti muusika päevad kingivad kuulajale üle 30 uudisteose.
Esimest korda toimub Euroopa mastaabis uuendusliku lähenemisega noortefestival "mini-EMP", mille korraldavad gümnasistid ise.

Eesti uudisloomingu visiitkaardi Eesti muusika päevade koostööpartnerid on traditsiooniliselt enamus meie tippkollektiive. Kontserdinädala avab Eesti riiklik sümfooniaorkester noore andeka dirigendi Taavi Kulli juhatusel. Solistidena säravad Estonia kontserdisaali laval akordionist Henri Zibo, rahvusvaheliselt tunnustatud organist Aare-Paul Lattik ja bassklarnetist Meelis Vind, kes on samal õhtul esimest korda ka helilooja rollis. Samal kontserdil kuulutatakse välja EMP-i preemia laureaat.

Uudisloomingu kava esitab ansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel, samuti Tallinna kammerorkester. Uue muusika ansamblid U: ja Resonabilis osalevad flötisti ja helilooja Tarmo Johannese kureeritud õhtul Salme kultuurikeskuses, kus on mängus nii ülikomplitseeritud tehnoloogilised lahendused kui ka kõige puhtamad pillihelid.

EMPi peateema on "Küllus". Kunstiline juht Helena Tulve mõtestab lahti külluse teema: "Festivali kava annab läbilõke meie muusika hetkeseisust. Teemad, mida muusikalised vormid esitlevad, viitavad omakorda teistele teemadele, ja sellest moodustubki küllus. Kogu festival on kui suur sürpriis. Kuna enamus lugusid on festivali jaoks kirjutatud, siis me ei tea, mis tuleb, kõige parem on olla avatud ootamatusteks."

EMPil kõlavad Tatjana Kozlova-Johannese, Tõnu Kõrvitsa, Alo Põldmäe, Toomas Trassi, Riho Esko Maimetsa, Kristo Matsoni, Meelis Vindi, Jakob Juhkami, Age Veeroosi, Liisa Hirschi, Sander Pehki, Kristjan Randalu, Helena Tulve, Mariliis Valkoneni, Elis Vesiku, Timo Steineri, Helena Tulve, Sander Mölderi, Kristjan Kõrveri, Arash Yazdani jt spetsiaalselt festivali jaoks valminud teosed.

Festivali rahvusvaheline fookus on Poolal, kust saabub Eesti-Poola kavaga külla uue muusika ansambel Sepia. Salvestatakse plaadimaterjal, mis vormitakse albumiks Poolas. Koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga toimub vestlusring ning kohtumine poola muusikute ja heliloojatega.

Festival on rikkam uue algatuse "mini-EMPi" võrra, mida korraldavad gümnaasiuminoored üle Eesti. Sündmus on erakordne ka Euroopa kontekstis, mil noored ise korraldavad algusest lõpuni nüüdismuusika festivali, läbides mentorite juhendamisel kõik festivali korraldusega seotud etapid. "Mini-EMP" kuulub ka muusika-aasta programmi.

Väärika osa festivalist kannavad tulevased professionaalsed interpreedid ja heliloojad ehk Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid, kelle sisustada on kaks õhtut. Tallinna Metodisti kirikus ja Kanuti Gildi SAALis toimuvad kontserdid on olnud alati publikurohked. Esimest korda antakse koostöös Loomelaboriga välja noore helilooja preemia.

Tänavusele muusikaprogrammile lisavad värve kohtumised heliloojatega, plaadiesitlused ja vestlusringid. Kuulajaid oodatakse Ööülikooli ja Eesti Arhitektuurikeskuse "Välk" loengusarja salvestustele. Mõlemad ettevõtmised pühenduvad akustika teemale, mille konsultant on festivalil akustikaekspert Linda Madalik. Festivali süda tuksub Kloostri aidas, kus pakutakse sel puhul ka erimenüüd. Just seal toimub enamus kohtumisõhtuid ja salvestusi. EMPi lisaprogrammide ajakava selgub 2015. a märtsi jooksul ning avaldatakse nii festivali kodulehel kui ka Facebookis.

Festivali partnerid ja toetajad on Arvo Pärdi Keskus, Arukate materjalide ja seadmete labor, Eesti Arhitektuurikeskus, Eesti Autorite Ühing, Eesti Kultuurkapital, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Muusikafond, Eesti Muusika Infokeskus, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Rahvusringhääling, Energia avastuskeskus, Eesti riiklik sümfooniaorkester, kultuuriministeerium, Hasartmängumaksu nõukogu, Klassikaraadio, Kloostri Ait, Kuno Plaan & Kondiitrid, Loomelabor, Muusikateraapia Keskus, Philosopher, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, Poznani linnavalitsus, loovagentuur Pult, Sonora (Poola), Tallinna Filharmoonia, TallinnHotels, Tallinna kammerorkester, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Tallinna Spordi- ja Noorsooamet, Ööülikool.

Korraldaja: Eesti Heliloojate Liit

Kontakt:

Madli-Liis Parts
Eesti muusika päevad
produtsent
e-post madliliis@gmail.com
tel +372 5620 1108

***
Sündmuse inglis- ja venekeelne versioon on tõlgitud ja avaldatud projekti "Ühise meediavälja arendamine kultuur.info portaalis" osana.
Projekti toetavad Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ning Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed.

Vaata veel: