browser warning text

EKA suveakadeemia töötubade esitlused

EKA rahvusvahelise suveakadeemia esimene intensiivne ja mõttevahetusi täis nädal on edukalt läbitud. Kutsume huvilisi osa saama töötubade tulemustest!

Reedel, 10. augustil kell 16.00 leiab Eesti Disainikeskuses (Põhja pst 27a) aset interaktsioonidisaini töötoa "Interaction Design Tomorrow" esitlus.

Kursuse juhendaja Haig Armen on interaktsioonidisaini õppekava juht Emily Carri Kunsti- ja Disainiülikoolis. Armen on keskendunud disainist juhitud ettevõtlusele ning tema uurimustöö hõlmab disaini ja programmeerimist fookusega andmete visualisatsioonil, viipe-rakendustel ja muusikatehnoloogial. Armeenia juurtega kanadalane Haig Armen on muuhulgas kirglik jazzmuusik, kelle huviks on muusikaliste instrumentide loomine uute tehnoloogiate abil.

Nädala jooksul on 20 disainerit Eestist Taiwanini ja Kolumbiani uurinud, analüüsinud, kontseptualiseerinud ja välja töötanud digitaalseid lahendusi tänastele suurimatele murekohtadele – ebavõrdsus, vaesus, kliimamuutused, valitsuse läbipaistvus ja konfliktid. Kursus suunab osalejaid valdkonna teoreetiliste ja praktiliste aspektidega sügavuti minema, uurides kaasaegseid probleemistikke neile disainlahendusi pakkudes.

Loengute, filmide, märgiliste juhtumiuuringute ja stuudiopraktika abil jõuti interaktsioonidisaini olemuse ja esteetikani. Töö toimus gruppides nii digitaalsetel platvormidel kui füüsilises ruumis. Ideedest liiguti disainiprotsessini ja sealt juba presentatsioonide ja kriitikani. Kursuse eesmärgiks oli mõista probleemkohti Eesti ühiskonnas läbi sotsiaalsete, tehniliste, majanduslike ja kultuuriliste perspektiivide ning praktiseerida uurimuslikku disaini ja selle sünteesi.

Laupäeval, 11. augustil kell 16.00 esitletakse Tallinna Linnamuuseumis (Vene tn 17) "The Anatomy of Couture" töötoas restaureeritud kõrgmoe rõivaid. Kursust juhendab Londonis resideeriv moekunstnik Mirjam Maramaa.

"Kõrgmoe rõivaste loomine on jäänud siiani mõistatuseks – neid esmapilgul lihtsalt imiteeritavaid klassikuid on võimatu saavutada, omandamata teadmisi sellest, mis toimub n-ö kleidi sisemuses,” kommenteeris kursuse juhendaja, Londonis resideeriv kõrgmoe rõivaste restauraator ja moekunstnik Mirjam Maramaa. Maramaa on isiklikku moekollektsiooni luues põhinenud teadmistel, mida ta on omandanud Christian Dior, Gabrielle Chanel, Andre Courreges, Norman Hartnell, Cristobal Balenciaga, Jean Desses, Pierre Balmain, Hubert de Givenchy, Schiaparelli, Madeleine Vionnett ja Charles James esemeid taastades juhtivate oksjonimajade tarbeks. Mirjam Maramaa töötab William Vintage butiigis rätsepatöö juhina.

Disaineritele ja restauraatoritele suunatud Eesti Kunstiakadeemia suveakadeemia töötoas osales kakskümmend eri taustaga tudengit üheksast riigist. Kursus pakkus praktilisi ja teoreetilisi teadmisi vanade väärtrõivaste taastamiseks – kangaste ja õmbluste valimine, materjalide töötlemine, materjalide vananemisprotsess, erinevate kangaste hooldus ja taastamine.

"Museaalidena hoitud rõivaste eripära seisneb originaalmustrite kasutamises ja kvaliteetsetes käsitsi tehtud õmblustes. Projekti käigus omandasid tudengid kõrgmoe rõivaste ja haruldaste vanaaegsete rõivaste ülesehituse ja restaureerimise meetodid," selgitas Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonna külalisdotsent Gerly Tinn. Tänapäevasele rõivatööstusele vastukaaluks õpetas kursus haruldaseks muutunud ja spetsialistide hulgas hinnatud käsitööoskuseid ja pakkus ülevaadet moemajade loomingu- ja tööpõhimõtetest ning moekunsti ajaloost.

EKA rahvusvaheline suvekool toimub projekti "Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilities" raames. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Lisainfot suveakadeemia kohta leiad: https://www.artun.ee/summeracademy

Vaata veel: