browser warning text

Ella Bertilssoni ja Ulla Juske näitus "11,9 kilomeetrit kesklinnast loodes"

Neljapäeval, 1. märtsil 2018 kell 18.00 avavad Ella Bertilsson (1982) ja Ulla Juske (1986) Hobusepea galeriis ühisnäituse "11,9 kilomeetrit kesklinnast loodes". Näitus jääb avatuks 19. märtsini 2018.

Näituseprojekt räägib kodutundest, kuid osutab ka turvalise paiga negatiivsele, võõrandumist tekitavale poolele. Projekti aluseks on Iiri telesari "Vihmased päevad Blanchis" ("Rainy Days in Blanch"), mis on ehitatud üles ühe perekonna mitme põlvkonna naiste ja nende sõbranna lugudele. Tegelaste lood räägivad majast, kodust, kus jutustaja elab või on elanud, tema perekonnast, aga ka uude kohta kolimisest. Lood puudutavad sooja, meeldiva kodutunde kõrval ka hirmu, paranoiat, mittekuuluvustunnet ja võimuküsimusi.

Kunstnikud muudavad galerii keldrikorruse telesarja võttepaigaks. Ülemisel korrusel esitatakse seriaali esimest osa videona. Seriaali pilootosa filmiti Dublini eeslinnas asuvas Blancardstowni keskuses, enne selle ametlikku avamist 1996. aastal. Seriaal ebaõnnestus ja ei jõudnud kunagi teleekraanini. Blancardstowni keskus oli 1990. aastate lõpul Euroopa üks suuremaid kaubandusekeskusi, kus said tööd väga paljud inimesed ning kuhu tekkis multikultuuriline kogukond.

Projekt on valminud kahes residentuuris: Blanchardstowni Draiochti kunstikeskuses (november-detsember 2017) ja Norra Dale Põhjamaade Kunstnike Keskuses, (jaanuar-veebruar 2018).

Ella Bertilsson (Rootsi) ja Ulla Juske elavad ja töötavad Dublinis. Nad alustasid koostööd 2015. aastal magistriõpingute ajal Iiri Kunstiakadeemia uue meedia osakonnas. Nende ühislooming põhineb mittelineaarsetel narratiividel, kus tõe ja fiktsiooni ning mineviku, oleviku ja tuleviku vahekorrad on omavahel läbi põimunud. Nende narratiivide abil loovad kunstnikud installatsioone, kus käsitletakse aja, mälu, koha ja identiteedi suhteid.

Tänusõnad: Draíocht Arts Centre, Nordisk Kunstnarsenter Dale (NKD), Iiri Saatkond Eestis, The United World College teatriosakond, Hartstown Community School, Institution of Technology Blanchardstown, noorteteatri grupp Draíocht Arts Centre, Corduff Community Centre, Phoenix FM’s raadiosaate "Africans in Ireland" tegijad, Reet Varblane, Annelie Gardell, Sharon Murphy, Catherine O'Keeffe, George Brennan, Austin Hearne, Michelle Hall ning kõigile, kes saatsid lugusid, kus nad arutavad kodu üle.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Culture Ireland.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.