browser warning text

Eritunnused

Igaühel meist on teisik, kes figureerib kõikvõimalikel ametlikel dokumentidel alates tuludeklaratsioonidest ja viisataotlustest kuni passide ja autolubadeni.

Meie virtuaalset teisikut võimaldavad tuvastada meditsiinilised andmebaasid, hambakaardid, sõrmejäljed, tätoveeringud, silmaiirise iseloomulik muster, armid, sünnimärgid ja muud eripärased tunnused.

Valitsustel pole füüsilise isikuga kunagi tegemist, neid huvitab vaid virtuaalne teisik, n-ö doppelganger. Sellel süsteemil on kindlalt minevik – elementaarne isikutuvastus sai alguse juba 17. sajandil, kui tekkis vajadus korrastatud seadusandluse ja sellega kaasneva bürokraatia järele. Kuid bürokraatia arengupotentsiaal on piiritu – seega on süsteemil tulevikku!

Näiteks Indias on katsetusjärgus uus tuvastamistarkvara, mis võimaldab luua andmebaasi, mis sisaldab absoluutselt kõigi elanike biomeetrilisi isikuandmeid. See süsteem võimaldab efektiivselt jagada inimesi eri kategooriatesse ja kastidesse lähtuvalt nende "sisemisest potentsiaalist". Sellel "targal süsteemil" on aga ka ootamatu varjukülg. On inimesi, näiteks immigrandid, kes ei figureeri üheski andmebaasis. Kas need inimesed on siis n-ö "surnud hinged"? Lavastus "Eritunnused" tõukubki eelpool kirjeldatud temaatikast. Chris Kondeki ja Christiane Kühli loodud lavastuses tegutseb identiteedivaraste klubi. Identiteetidega mängimine, teadlik piiride hägustamine tõelisuse ja näivuse vahel, žanrite, ajalooperioodide ja ideede miksimine, kiire registrivahetus, kus vaheldub fiktsioon ja dokumentaalsus – kõik see loob kummastava ning peadpööritava tunde. Kuidas siis ikkagi vajadusel tõestada, et sa oled tõesti see, kelle sa arvad end olevat? "Eritunnused" on lavastus identiteedist, hoiatav düstoopia, mis kulgeb fantastika ja õuduse piirimaal. Chris Kondeki ja Christiane Kühli lavastus kaasab nii eesti etendus- kui videokunstnikke.

Esietendus 22. mail 2017 Vaba Laba teatrikeskuses.
23. mai etendusele järgneb vestlus trupiga.