browser warning text

Filmikool #5: "Don't Look Now"

Inglise lavastaja Nicolas Roeg valmistas 1973. aastal Daphe du Maurier’ novelli põhjal ühe kummalisema thrilleri, mida filmiajalugu tunneb.

Inglise lavastaja Nicolas Roeg valmistas 1973. aastal Daphe du Maurier’ novelli põhjal ühe kummalisema thrilleri, mida filmiajalugu tunneb. Abielupaar (Donald Sutherland ja Julie Christie) saabub pärast oma tütre traagilist surma Veneetsiasse ning peab oma leinaga toime tulema. Filmi eelpool mainitud kummaline tonaalsus sugenebki nimelt selle protsessi kirjeldusest ja analüüsist. Ühelt poolt saadab veidraid ja häirivalt signaale justkui linn ise (ja Roegi teos näitab Veneetsiat tõepoolest kui elusolendit). Teisalt jääb küsimus sellest, kas tegemist pole siiski puhtalt psühholoogilisest survest tingitud pettekujutlustega. Taolisele sisemise ja välise konfliktile, mis ka vaataja positsiooni kohati ebakindlasks muudab, lisab värvi filmi isevärki montaaž täis kordusi, nihkeid ja katkestusi.

"Don’t Look Now" on üks neid linateoseid, mille kaal ja staatus on aja jooksul märgatavalt kasvanud, ehkki tunnustuse osaliseks sai ta juba ka ilmumise järel.

Filmile eelneb Tõnis Kahu loeng.