browser warning text

Furby tagasitulek

Eelmisel sügisel käisime Horvaatias ühel kirjandusfestivalil. See oli just see aeg, kui Horvaatia tahtis piiri pagulaste eest kinni panna. Tegin päevast uinakut hotellis ja korraga helistas mulle mu hea sõber Jan Kaus, kes vabandas, et mu üles ajas.

Jan on üldse väga viisakas, mõtleb väga palju teiste inimeste peale. Mina aga ütlesin, et pole midagi, vastupidi, see on väga hea, et ta mu äratas, sest see uni, mida nägin, oli imelik ja lausa tähenduslik. Ma nägin, et sellel festivalil saan ma auhinna ja see auhind on midagi erakordset. Selleks oli üks pagulasnaine. Aga kuidas siit edasi? Kuidas seda seletada oma naisele? Samas see pagulasnaine on nii kaunis ja tore, kus ma ta ikka jätan! Ja kui järgi mõelda, siis ehk olekski meile teda vaja? Äkki meie kõige suurem auhind ongi teine inimene? Ehk pagulastega lahendaks me palju meie koduseid ja isiklikke, ehk ka intiimseid probleeme? Sest tööd on alati palju, aega ja raha aga vähe, üks inimene kuluks ära küll. Või siis ikkagi ei ole meil teda vaja? Kas meil üldse on teisi inimesi vaja? Kas meil on võimalik teistest inimestest aru saada? Endastki on raske aru saada.

Et nendele küsimustele vastata, teemegi lavastuse "Furby* tagasitulek".

* Furby on üks suurte põlevate silmadega mänguasi. Oma kujult meenutab öökulli või vampiiri. Ja nii kui teda puudutada, teeb ta oma suured silmad lahti ja hakkab kõva ja rõõmsa häälega rääkima. Kunagi me sõitsime perega Tartust Pärnusse ja Furby oli auto pagasiruumis, igast kurvist möödudes, ärkas Furby jälle ja jälle ja rääkis terve tee. Kui meil, inimestel, on omavahel raske suhelda, siis võib-olla on see Furby ainukene, kes veel meiega räägib?

Autor-lavastaja: Urmas Vadi
Kunstnik: Laura Pählapuu
Näitlejad: Liina Vahtrik, Aarne Soro, Peeter Rästas

Esietendus 18. aprillil 2017 Vaba Lava teatrikeskuse väikeses saalis.