browser warning text

Globaalne kontroll ja tsensuur

29.04–18.06.2017 // Näitus valmib Tallinna Kunstihoone, Goethe Instituudi ja Karlsruhe meediakunstikeskuse koostöös. // Kuraatorid: Bernhard Serexhe ja Livia Rozsas

Teadmine on võim. Suurim võim on selle käes, kes juhib info liikumist. Kõigi eluvaldkondade digiteerimine ja võrgustumine infosfääris on omavahel ühendanud kõik inimesed kogu maailmas. Kõikvõimalikku sisu ja andmeid luuakse iga päev miljardeid kordi ja saadetakse üle planeedi laiali. Veel enne seda, kui meie loodud andmed saajateni jõuavad, võtavad erasektori teenusepakkujad ja riiklikud asutused need enda valdusesse ja kasutavad oma eesmärkidel.

Üleilmselt tegutsevad äriettevõtted kasutavad ära andmemassi, mida saadakse kasutajate individuaalsetest ja ühiskondlikest sõltuvustest. Ning turvalisust tugeva argumendina välja tuues püüdlevad riigiasutused varjamatult oma andmekogude täiustamise ja massiivse laiendamise poole.

Kas ülivõimsate jälgimis- ja tsensuuriinstantside meelevallas olemisest on saanud juba conditio humana, meie kultuuri alustingimus? Tärkavas kahtlustamiskultuuris võib kõikjal varitsev jälgimine tekitada kodanikes alistumist, enesetsensuuri ning kohandumist kuni vaikiva kaasosaluseni välja. (Bernhard Serexhe)

Vaata veel:

Galerii