browser warning text

Helen Västriku ja Riho Västriku fotonäitus "Siberi vägi"

Alates laupäevast, 7. aprillist 2018 avaneb Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus keldriruumides Helen Västriku ja Riho Västriku ühisnäitus "Siberi vägi".

Helen Västrik pildistas Siberi arhitektuuri Baikali järve ümbruses – Burjaatias ja Olhoni saarel. Peamiselt paelus Helenit fassaadide talupoeglik lihtsus, mida oli nihestatud läbimõeldud värviliste detailidega.

"Mind on juba mõnda aega huvitanud nn majade portreteerimine," räägib Helen. "Mingi osa minust tahaks piiluda akendest sisse, ent teine - taltsutatum pool - naudib majade lugu distantsi kaudu. Minu jaoks on oluline pildistades tabada lisaks objektile ka elu ja emotsiooni, mida ma "modelle" valides tajun. Sedasi tunnen, et suudan liita nii välise ilme kui ka sisemise tegutsemise."

Riho Västriku fotoseeria on pildistatud Sahha poolsaarel (Jakuutia) sahhade suvise pööripäeva riitusel, kus tantsitakse meditatiivset ringtantsu Uosohhaid. Tugeva energiaga laetud loitsusarnases rituaalis on peidus Siberi vägi, mis oma ürgsuses rabab ka paljunäinud dokumentalisti.

"Nägin ja tundsin, kuidas ühiselt lauldud loitsud viivad osalisi transsi, kuidas jalad kerkisid maast, nagu oleks gravitatsioonijõud kaotanud oma mõju," kirjeldab Riho oma elamust. "Loodan, et mu fotojäädvustused kõlavad ka ja edastavad natukenegi seda maagiat, mida kohapeal tundsin."

Helen Västrik lõpetas 2016. a Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala ja õpib praegu Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuris uusmeedia erialal. Riho Västrik on dokumentaalfilmide režissöör-produtsent ja õpetaja. Ta on Siberis filminud 15 aastat.

Fotonäitus jääb Nooruse galeriis avatuks 28. aprillini 2018.

TKK galerii Noorus on avatud T-L kl 11-18.

Sissepääs tasuta.

Vaata veel: