browser warning text

Hõimupäeva kontsert Viljandis

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure jätkub Viljandis ka sel aastal.

Hõimupäeva kontserdil Viljandi Pärimusmuusika Aidas esinevad legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva ja mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019.

Untšo üžara on Morko rajoonis asuva soome-ugri kultuuripealinna 2019 Šorunža folkloorikollektiiv. Mari folklooriansambel Untšo üžara on tegutsenud alates 2010. aastast. Nad on tutvustanud mari rahvakultuuri väga paljudel festivalidel ja konkurssidel ning ansamblit on pärjatud arvukate auhindadega. Untšo üžara suurepäraseid etteasteid oodatakse alati ka pidudel ja koosviibimistel.

Legendaarse pärimusmuusiku Vladimir Romaškini (1951-2002) poolt 1990. aastal loodud ja alates 2017. aastast ka tema nime kandev folklooriansambel Toorama kannab edasi mitmehäälset ersa-mokša meestelaulu traditsiooni. See kogu maailmas unikaalne laulmisviis ongi meie päevini säilinud just tänu Vladimir Romaškini tegevusele.

Põhjarahvaste esindajad, neenetsid Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva on pärit Jamal’i poolsaarelt, Salehardist. Nad valdavad neenetsite traditsioonilise laulu- ja tantsukultuuri ja õpetavad seda ka Eesti huvilistele Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuvas tantsutoas. Tatjana Lar on Põhjarahvaste Kultuuride Keskuse metodist, neenetsi folkloori asjatundja ja laulja. Juba 1970. aastatel alustatud esinemiste geograafiline mõõde on hämmastav, ulatudes Põhja-Venemaa kaluriküladest New Yorgi ja Tuneesiani välja.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart