browser warning text

Ivar Veermäe ja Xiaopeng Zhou näitus "Soojus"

Kolmapäeval, 11.04.2018 kl 18.00 avavad Ivar Veermäe ja Xiaopeng Zhou Hobusepea galeriis näituse "Soojus". Näitus jääb avatuks 30. aprillini 2018.

Umbes 450 miljonit aastat tagasi elutses madalmeredes massiliselt sinivetikaid. Umbes 10 aastat tagasi väljastas Satochi Nakamoto Bitcoini white paper'i. Tänaseks on osa neist vetikaist settinud põlevkivi süsinikurikkaks osaks Ida-Virumaal. Bitcoin on oma väärtuses vahepeal 1 500 000 korda tõusnud ja veidi hiljem 2,5 korda tagasi langenud. Lisaks on see pannud aluse suurele hulgale teisele krüptovääringutele ning kogu süsteemi on ühendatud ülisuur masinapark, mida nimetatakse kaevandusteks.

Käesolev näitus keskendub põlevkivile, mille kasutamine võimaldab nii krüptorahade kaevandamist kui ka seda näitust. Kohati fragmentaarne kogum pärineb Ida-Virumaa kaevandustööstuse aladelt, Põlevkivimuuseumi arhiivist, Instagrami postitustest, erinevatest krüptokaevandustest, internetifoorumitest, Jordaaniast ja paljudelt tööstustega seotud inimestelt. Näitus võtab kokku omalaadse ummiku – energia, kui peaaegu kõikide süsteemide alusosa peale on ehitatud järjest edasisi üksteisest sõltuvaid kihte. Põlevkivi töötlemine, kohalikku ja globaalset keskkonda kahjustav energia tootmisviis, annab tööd väga suurele hulgale inimestele Ida-Virumaal ning võimaldab sõltumatust teiste riikide toodetud energiast. Samas ka taastuvenergia tootmine ei sõltu ainult päiksest või tuulest, vaid vajab lisaks suurel hulgal haruldaste muldmetallide kaevandamist.

Ei tasu unustada katseid vanematest süsteemidest välja astuda. Näiteks Bitcoini idee rahast kui kokkuleppest ja eesmärgist viia selle tootmine keskpanga kontrolli alt välja. Iga ahvatleva ideega kaasneb paratamatult oht omakorda uute keskuste või "mullide" tekkeks. Väikesed, ühevideokaardilised kaevandused asenduvad järjest suurematega. Kõik tasuvusvõimalused pole veel sulgunud ja ka Eestis leidub mitmeid eri tüüpi kaevandusi, millest mõned lausa elektrijaamade territooriumitel asetsevad. Ka krüptorahade kaevanduste energianõudlus on suur, tarbides hetkel Iirimaaga võrdse hulga aastas. Samas "õige" finantssüsteem tarbib ilmselt tunduvalt enam ressursse.

Kunstnikud tänavad: Laura Jamsa, Jelena Derbneva , Andre Lüüde, Viktor Mikhaylov, Jegorov Sergei, Vladimir Sergejenkov Eesti Energiast; Viru Keemia Grupp; Kalle Pirk ja Annely Oone Põlevkivi Kompetentsikeskusest; Tarmo Kiipli, Ursula Toom ja Erik Väli TTÜ Mäeinstituudist; Ainar Varinurm Põlevkivimuuseumist; Marko Kohv; Maido Mõttus; Keir Raag; Igor Podoljan Dreamlinest, Kristjan Kalm; Priit Padar; Otto de Voogt; Nordcoin Mining; Äripäev; Kiviõli Keemiatööstuse OÜ; Peter Saraskin; Maris Toomel koos Kiviõli rahvatantsurühmaga; Andry Sill; Anna-Liisa Šavrak; Eleri Murru; Evelyn Jäer; Geili Tulits; Kaie Koit; Kaili Djomina; Maryliis Moorbach; Mikk Paju; Nastja Fomina; Oksana Teider; Rauno Kangur; Sirle Seisonen; Susanna Linginen; Tauri Laur; Ville Martinson; Maria Uuetoa; Kalev-Kristjan Tamm; Toomas Täht, Anja Dreissig; Han Tang; Elle, Kadri ja Tiit Veermäe.

Plakati disain: TIAN-DESIGN LAB (Tian Bo, Wang Man)

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja kultuuriministeerium.