browser warning text

Järelkujutis

Linastub eluloodraama "Järelkujutis" ("Powidoki") - vanameister Andrzej Wajda viimaseks jäänud film tuntud Poola avangardisti Władysław Strzemiński saatusest stalinistlikus Poolas.

Łódźi kunstikooli õppejõud Władysław Strzemiński on tunnustatud kunstnik, keda tema tudengid jumaldavad ja peavad moodsa kunsti messiaks. Jagades innustunud tudengitele teadmisi kunstiajaloost ja nägemise teooriast, keeldub Strzemiński vaikides leppimast uue korraga, mis püüab loomingust teha propagandavahendit ja taunib kõiki kunstiliike peale sotsrealismi. Kui Strzemiński satub pinnuks silma kunstikooli väisavale kultuuriministrile, muutub kunstniku senine panus Poola kunstimaastikul tühiseks ning eneseväärikuse säilitamine tähendab kunstnikule töö kaotamist ja võitlust elu pärast. Ometi jätab Strzemiński endast maha järelkujutise, pildi, mis säilib ka siis, kui vaadatavat enam füüsiliselt silme ees ei ole.

Wajda on vorminud meisterliku portree kunstnikust, kelle elus ja tegevuses põrkuvad avangard ja sotsrealism, kunst ja poliitika, kunstifilosoofia ja ideoloogia ning inimene ja süsteem. Režissööri sõnul soovis ta juba ammu teha filmi kunstnikust ning valis portreteeritavaks Władysław Strzemiński, kes oli XX sajandi üks olulisemaid Poola kunstnikke, kuid samas ka põhimõttekindel mees, kes hakkas vastu kommunistlikule riigivõimule.

"Järelkujutis" on mullu meie hulgast 90-aastasena lahkunud Poola filmikorüfee Andrzej Wajda 65. film, mis jäi ka tema viimaseks. Oma üle 60 aasta väldanud režissöörikarjääri jooksul kajastas Wajda sageli Poola ajalugu II maailmasõjas ja sellele järgnevail aastail ning toetas "Solidaarsuse" liikumist, mistõttu piiras toonane valitsus režissööri tegevust. Wajda pälvis oma loomingu eest nii au-Oscari, Euroopa Filmiakadeemia elutöö auhinna kui ka Berliini ja Veneetsia filmifestivalide tunnustuse kogu oma loometöö eest. Wajda tuntumad filmid on "Tuhk ja teemant", "Raudmees", "Marmormees", "Pan Tadeusz", "Katõn" ja viimati 3 aastat tagasi Eesti ekraanidel linastunud "Wałęsa. Rahva lootus".

Władysław Strzemińskit kehastab Bogusław Linda, üks tuntumaid Poola filmitähti, kes lisaks osalemisele mitmes Wajda ja Krzysztof Kieślowski filmis oli peaosaline enamikes 1990. aastate Poola märulifilmides.

"Järelkujutis" linastub Tallinna kinos Artis.

Filmi levitab A-One Films Estonia.

Lisainfo:

A-One Films Estonia
E-post: info@a-onefilms.ee

Kino Artis
Tel 663 1370
E-post: kino@kino.ee
www.kino.ee

Vaata veel: