browser warning text

Kaido Ole isikunäitus "Väike aga tihe näitus"

Kolmapäeval, 7. juunil kell 12.30 avab Kaido Ole (1963) Toompea lossi kunstisaalis isikunäituse "Väike aga tihe näitus".

Avamisele tulla soovijatel palume teatada tulekust aadressile elin.kard@eaa.ee teisipäeva, 6. juuni ennelõunaks. Avamisele palume kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Kaido Ole:
"Lisaks ühele päris uuele maalile valisin Riigikokku töid, mis tehtud viimase mõne aasta jooksul üsna sarnase hoiaku põhjalt – olulised teemad räägituna läbi rohkem või vähem mängulise vormi. Eelistasin töid, millel on eeldus vaatajaga tema taustast sõltumata hästi jutule saada. Balti koostöö, inimsuhete väärtus, eesti rahvusvärvid, GMO, relvastatud veidrik jms – peaks olema midagi igaühele, sest eeldan, et sellelt näituselt käibki läbi äärmiselt kirju publik, ning kõigile võiks avaneda mingigi võimalus. See pole pugemine, vaid püüd rääkida võimalikult paljudega. Mitte niivõrd enda hea renomee nimel, kuigi seda ka, vaid rohkem ikka selleks, et (taas)kohtumine kunstiga osutuks väärt kogemuseks."

Kaido Ole (snd 1963) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias disaini ja maali (1982—1992) ning töötanud EKAs joonistamise ja maali õppejõuna ning maaliosakonna professorina (2003—2010). Alates 2010. aastast vabakutseline kunstnik, näitustel esinenud alates 1989. aastast. 2003. aastal esindas Eestit Veneetsia 50. kunstibiennaalil John Smithi nime all koos Marko Mäetammega.

Kaido Ole loomingu keskmes on kontseptuaalne maal. Hoolimata sellest, et tema suuremõõtmelised maalid on peensusteni läbikalkuleeritud ja näivad lausa masinlikud, huvitab teda maal kui käsitöö ja maalimise käigus tekkivad vead. Ole teatraalsed ja vastuolulised süžeed ühendavad alati erinevatest maalistiilidest pärit võtteid geomeetrilisest abstraktsionismist popkunsti ja uusrealismini.

Otsese päevapoliitika asemel räägivad Ole maalid inimeste või kunstniku ja tema loomingu vahelistest võimusuhetest üldisemalt, kuid alati on need jõupositsioonid mitmeti tõlgendatavad, absurdsed ja humoorikadki. Konfliktisüžeede läbimängimiseks kasutab ta erinevaid karaktereid, iseenda figuuri ja koomiksiliku mullpeamehikese kõrval alates 2012. a ka erinevad sürrealistlikke assamblaažolendeid.

Valik viimastest näitustest: Nogank Hoparniis, Tallinna Kunstihoone; Uus maja, Tartu Kunstimuuseum; The Meaning of Life, FUGA, Budapest, Ungari (koos Marko Mäetammega, 2015); Värdjad, Kunstihoone galerii, Tallinn; Tüüpilised indiviidid, Tartu Kunstimuuseum; 100 Painters of Tomorrow, One Art Space, New York (2014); ... ja siis veel seda et ..., Temnikova & Kasela, Tallinn (2013); Eesti kunstiskeenede arheoloogia ja tulevik, Kumu Kunstimuuseum; 2003–2011, Novy Museum, St Peterburg; Kena kangelane ja küllaga vaikelusid, Kumu kunstimuuseum, Tallinn; Ihade kollektsioon. Privatiseeritud kunst, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Tallinn (2012).

Kaido Ole on Eesti Kunstnike Liidu liige. Pälvinud muu hulgas Kristjan Raua (1998), Konrad Mäe (2012), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1999 ja 2005) ja Valgetähe III klassi ordeni (2014). Ole töid on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi, Euroopa Parlamendi, ABLV Panga ja Läti Kaasaegse Kunsti Muuseumi ning Angerlehneri Muuseumi kogus.

Anneli Porri

Kaido Ole on esindatud Temnikova & Kasela galerii poolt.

Näituseid Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.