browser warning text

Küünlajalgade näitus "Tule hoidjad"

19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis on alates küünlapäevast, 2. veebruarist avatud näitus “Tule hoidjad”. Näitusel on vaadata ligi poolsada küünlajalga ja -laternat Tartu Linnamuuseumi kogust.

Enamik näitusele valitud küünlalühtritest pärineb 19. sajandist. Vanimad on arheoloogilistelt kaevamistelt leitud kesk- ja varauusaegsed küünlajalad ning 17. sajandi lõpust pärit küünlahoidja fragment Jaani kirikust.

Tutvuda saab erinevat tüüpi ja eri materjalist valmistatud küünlajalgadega. Tänasel elektrivalgusega ajal on raske mõista, et kunagi on olnud küünaldel ja küünlahoidjatel väga oluline ja praktiline ülesanne. Muuseumimaja hubasesse ja elektrivalgustuseta ruumidesse sobivad küünlajalad oma olemuselt väga hästi.
Näitus tähistab küünlakuu algust ja tutvustab traditsioone. Uudistada saab ka ajaloolisi valgustuse ja tuletegemisega seotud esemeid nagu tahikäärid, tuleraud, pilak, küünlavalamisvorm jms.
Näitus jääb avatuks 11. märtsini.
Näituse juurde pakume õpilastele muuseumitundi “Küünlakuu – elu enne elektrit”, kus mõtiskleme elu üle enne elektrit ja ja heidame pilgu valgustusvahendite ajalukku.
Veebruaris ja märtsis on kavas loengud ja luuleõhtud.

Näitusega seotud ettevõtmistega kursis olemiseks jälgi muuseumi kodulehte või liitu Facebooki lehega.

Lisainfo ja kontakt:
Kristi Musteikis
19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi kuraator
Tel 7361545, 55642066
kristi.musteikis@katarina.ee

Näitusega seotud ettevõtmistega kursis olemiseks jälgi muuseumi kodulehte või liitu Facebooki lehega.