browser warning text

Lemming Nageli mälestusnäitus "Tahtetuse triumf"

Kui Lemming Nagel poleks tervislikel põhjustel ja vabandustel siitilmast juba lahkunud, siis tähistanuks me 13. aprillil vanameistri 70. sünnipäeva.

Sel puhul on KuKu Klubil au esitleda Viskiklubile UBC, tema lähedastele sõpradele ning mõttekaaslastele kuuluvatest kunstniku töödest kokku pandud mälestusnäitust "Tahtetuse triumf", mis esitleb nende kogutud teoseid, mida laiem publik pole varem kunagi näinud. Seetõttu on tegemist hästihoitud hindamatu väärtusega.

Näitusega tutvumiseks tuleb abiks UBC presidendi Toomas Tiiveli tähelepanek:
Tänavu on tundras lemminguid vähe, kui on aga lemminguaasta, on lumekakul ja karvasjalg viul kurnad pesas suuremad ning jäärebasel sünnib rohkem kutsikaid.

Edasi õpetab meid juba Lemming Nagel ise:
Juhatan sind nüüd meie kauni looduse õpperadadele, kui nii võib öelda. Esimene rada viib sind looduse ilu juurde ja sa märkad, kui väga loodus hoolitseb oma välimuse eest. Seetõttu ta ongi nii ilus.
L.N.

Isa kiri pojale I
Igas töös on olulisi ja vähemolulisi kohti. Kui veidigi nendevahelist diapasooni laiendaada, siis on üsna loogiline, et vähemtähtsad kohad tuleb välja lõigata. Seda ma ka tegin. Sellega hoidsin kokku nii aega kui värve.

Isa kiri pojale III
On halbu ja häid inimesi. Peab teadma, et tõde on kaunim ja valel on lühikesed jalad.

On kohati murelik, aga teab, et
Murede väljund ei tohiks olla sissepoole pööratud.
L.Nagel UBC
Kunstnike Liit

ja traagilinegi
Isa kiri pojale IV
Tahad inimest aidata küll, aga ei saa – ei tea kõikide aadresse! Selles on küsimus. Sul võib olla hea süda ja puha, ei ole paha ega midagi – aga aidata ei saa!...
Jäägu poeg , see probleem sinu põlvkonna lahendada. Pane inimesed kompuutrisse ja saagu mis saab. Aidaku teid Jumal.
L.N
9.01.1993

ning kokkuvõtteks:
Õieti lubab Lemming Nageli näitus ennast võrrelda aiaga, kus on üksteisega põimunud seitse vaba kunsti: retoorika, grammatika, dialektika, muusika, geomeetria, aritmeetika ja astronoomia.
T.Pääsuke (UBC)

Pealkiri "Tahtetuse triumf" pärineb autori 2007. aastal Betti Alveri kirjanduspreemiaga hinnatud samanimelisest debüütraamatust. Ka nüüd on ekspositsiooni tööde hulka lisatud palju kirjanduslikke väljalõikeid ja tekste Lemmingu isiklikust, lahkesti pärandatud mäluarhiivist. Siin on teravmeelseid ja humoorikaid mõttežeste sihiteadlikult seatud kirjadest, paberilehtedelt kui ka märkmikest.

Näituseperioodil toimub sümboolne kunstioksjon, kus on võimalik teha panuseid autori 1999. aastal alguse saanud kalaseeriast pärineva teose suhtes. Oma eluajal positiivselt produktiivne kunstnik jättis kohalikku kunstilukku palju sisulisi visuaalseid kommentaare ja märkusi. Need loodud tähendused väärivad elushoidmist ja taaskasutamist nagu iga teine kultuur ja inimene.

Näituse kujundaja: Tiit Pääsuke
Tänud: Toomas Tiivel, Tiit Pääsuke, Meelis Asi, Sven Grünberg, Indrek Rohtmets, Maria Mägi-Rohtmets, Margit Langemets, Andres Langemets, Rein Pokla, Jüri Parik, Jaak Parik, Tanel Tiivel, Mart Laar, Hardi Volmer, Helle Kulbas, Erki-Sven Tüür, Mari Prekup, Kuku Klubi.

Avamine 13. aprillil 2018 kell 18.00.

Näitust saab külastada ajavahemikus 13.04.-28.05.2018.

Lisainfo: kukugalerii@gmail.com

Vaata veel: