browser warning text

Linnar Uumi näitus "Balanced in Zero Tolerance / Balansis nulltolerantsis"

Teisipäeval, 27. veebruaril 2018 kell 17 avab Linnar Uum (sünd 1987) Draakoni galeriis isikunäituse "Balanced in Zero Tolerance / Balansis nulltolerantsis". Näitus jääb avatuks 17. märtsini 2018.

Linnar Uumi isikunäitus käsitleb kunstniku kogemusi grafiti ja tänavakunsti maastikul. Kunstniku sõnul on tema elus tähtsal kohal linn, selle sünergia, inimesed, kes seal elavad ja läbi käivad, ning kõik, mis see suur tulukestega organism endas peidab. Nii, kuidas linn hingab, suudab see ka inspireerida.

Autori peamine loomekeskkond on olnud Tallinna tänavad, majad ja seinad. Üldjuhul on aga Tallinnas kehtestatud tänavakunsti osas nulltolerants. Õigupoolest peab kunstnik ise seda üheks tänuväärseimaks asjaks, mida linnavõimud selle kunstivormi jaoks teinud on. See aitab säilitada koos linnadega sündinud urbanistlik-orgaanilise parasiidi iseloomu.

Laiemas kontekstis keskendub kunstnik Linnar Uum teostes mitte ainult lõpptulemusele, vaid ka teekonnale, valides samal ajal kujundit ja keelt ning kohta, kus teos inimesi soovitud viisil kõnetaks. Oma loomeruumi jõudmiseks on ta pidanud kasutama võtmete asemel lõiketange ja lifti asemel mööda seinu ronima.

Orienteerudes keelualade, kirjutatud ja kirjutamata reeglite vahel, soovib kunstnik võtta hetk aega galeriis. Kuid pea sama sobimatu kui grafiti kiriku seinal on ta ka galeriiruumis, arvab Uum. Grafiti mainest hoolimata on kunstimuuseumid ja galeriid, kaasa arvatud Kumu kunstimuuseum, väljendanud huvi selle näitamisest oma institutsionaalses keskkonnas. Kuidas seda aga teha tuleks, et säiliks kunstivoolu olemus ja hing? Kui illegaalse grafiti ilming toob kaasa pahameele, paanika ja küsimuse, kuidas see jälg võimalikult kiiresti kaotada, siis tõenäoliselt on valutum pidada silmas, et tulest rääkimiseks ei pea tingimata tuld tegema. Galerii annab võimaluse turvalises keskkonnas põgusalt jutustada millestki, mida on oma loomuse tõttu raske piiritleda.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.

Vaata veel: