browser warning text

Loeng "Marstalli ja Revali tööhoovid"

Neitsitorni lektooriumis toimub sel kevadel loengusari "Marstalli mäe saladused", mis on pühendatud tänase Taani kuninga aia piirkonna ajaloole.

Nimelt kandis tänane aed sajandeid hoopis Marstalli mäe nime. Sõjajumal Marsi tallide, marstalli (relvakoja) või Tallinna tööhoovi ajaloo sees kõneleme linna kaitsetehnikatest ja ideoloogiatest külmrelvadest tulirelvadeni, tornidest ja müürist, samuti tööhoovis valmistatud kirikukelladest.

Laupäeval, 17. veebruaril 2018 algusega kell 13 räägib Tallinna Linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm Neitsitorni lektooriumi temaatilises loengusarjas teemal "Marstalli ja Revali tööhoovid".

Tallinna vanalinnas Rüütli tänava piirkonnas, maalilisel Toompea ja vanalinna vahelisel nõlvakul asus Marstalli-nimeline (Marstallsberg) vana Revali tööhoov, mille olemasolu ega ka nimi ei pruugi nüüdisaegsetele linlastele kuigi tuttav olla.
Loengus räägitakse piirkonna ehituslikust ajaloost, Raekoja platsi läheduses asunud linna vanast ja uuemast tööhoovist Rüütli tänava piirkonnas, mille algusaeg jääb keskaega, 14. sajandisse. Selleks ajaks oli aset leidnud ulatuslik murrang piirkonna linnakindlustuste välja ehitamisel linna edelaküljel, mis omakorda lõi soodsad tingimused tööhoovi üleviimiseks turvalisele kindlustatud maa-alale Rüütli tänava piirkonnas, kus asusid linna müntla, relva- ja valukoda.

Ettekandes vaadeldakse lähemalt linnamüüriäärsete töökodade tegevust, neile seatud ohutusnõudeid, aga ka Marstallis toodetut, millest nii mõnigi väärtuslik ese on tänini säilinud.

Loengule on vajalik eelregistreerida meiliaadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil 601 2751 (T–L).

Sarja järgnevad loengud toimuvad Neitsitorni lektooriumis neljapäeva õhtuti kell 17.30. Märtsikuus (15.03.) räägib Juhan Kilumets Marstallis valatud kirikukelladest, aprillis (19.04.) kõneleb TLM relvakogu hoidja Ando Pajus külmrelvadest ja esimestest tulirelvadest ning maikuus (19.05.) tuleb juttu kuulsatest Revali suurtükkidest.

Vaata veel: