browser warning text

LOSSIMUUSIKA: PLAAS, VÄINMAA, TAMMESALU

RAHVUSVAHELINE KONTSERDISARI LOSSIMUUSIKA

Kontserdid Kadrioru lossis pühapäeviti kell 17

LOSSIMUUSIKA
P 21.05.2017 kell 17 Kadrioru loss

KÄDY PLAAS-KALA - sopran
PIRET VÄINMAA – klaver
AARE TAMMESALU – tšello

Kava:

Pärt Uusberg (s 1986)
Neli laulu Ellen Niidu sõnadele
Las ma olen lind
Ketran siidivilla
Kevadelaul
Silphaaval suvi mind su külge salmis

Ester Mägi (s 1922)
Kaks laulu Viivi Luige sõnadele
Öö
Silmil suletuil

Samuel Barber (1910-1981)
Sonaat tšellole ja klaverile op 6 (1932)
Allegro ma non troppo
Adagio - Presto
Allegro appassionato

André Previn (s 1929)
Neli laulu Toni Morrisoni sõnadele / Four songs, lyrics by Toni Morrison (1994)
Mercy
Stones
Shelter
The Lacemaker

KÄDY PLAAS-KALA (sopran) on lõpetanud 2002 aastal Marika Eensalu lauluklassi Georg Otsa nimelises Muusikakoolis. 2007. aastal omandas ta dotsent Nadia Kuremi juhendamisel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaurusekraadi ning 2014 magistrikraadi. 2006/2007 õppeaastal oli ta vahetusüliõpilane Hamburgi Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ingrid Kremlingi lauluklassis. Kädy Plaas-Kala on osalenud, Ingrid Kremlingi, Sona Ghazariani, Colline Holmes'i , Barbara Bonney, Peter Kooij jpt meistrikursustel.

Aastatel 2002–2004 oli Kädy Plaas Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja. Aastatel 2004-2008 oli ta solist projektiteatris “Nargen Opera”. Osalenud ka Rahvusooper Estonia, teater Vanemuise ning Hamburgi Riigiooperi lavastustes.
Plaasi ulatuslik repertuaar hõlmab muusikat varabarokist kuni kaasaegse muusikani. Ta on esitanud sopranipartiisid sellistes suurvormides nagu Marc-Antoine Charpentier’ „Te Deum”, Johann Sebastian Bachi „Magnificat”, „Ülestõusmisoratoorium”, Johannese ja Matteuse passioon ning kantaadid, Georg Friedrich Händeli „Dixit Dominus”, „Messias”, „Joshua”, „Theodora”, „Jephtha“ ja „Judas Maccabaeus”, Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater”, Wolfgang Amadeus Mozarti Reekviem ja „Davide penidente”, Joseph Haydni „Harmooniamissa“, „Nikolause missa” ja „Loomine”, Gioacchino Rossini „Petite Messe Solennelle”, Arthur Honeggeri „Jeanne d’Arc tuleriidal” jt. Ta on osalenud Toivo Tulevi (Flöödikontserdi vokaalpartii, „Leave, alas this tormenting” , „Songs”, ''Six last words of Henry David Thoureau''ning ''Lamentation''), Tõnu Kõrvitsa („Unede värav”, „Mu luiged, mu mõtted” ja „Tuleaed”), Helena Tulve („silences/larmes), Tõnis Kaumanni („Mi lagnerò tacendo”)ja Gavin Bryarsi („To Define Happiness”) uudisteoste esmaettekannetel.

Plaasi repertuaari kuulub üle kümne ooperirolli: Violetta (Giuseppe Verdi "La traviata", Rahvusooper Estonia, 2010), Manon (Jules Massenet’ „Manon“, teater Vanemuine, 2009), Gilda (Giuseppe Verdi „Rigoletto“, Rahvusooper Estonia, 2009), Öökuninganna ja Pamina (Mozarti „Võluflööt”, Hamburgi Riigiooper, 2007 ja teater Vanemuine, 2008), Frasquita (Georges Bizet’ „Carmen”, Hamburgi Riigiooper, 2007), Marzelline (Ludwig van Beethoveni „Fidelio”, Nargen Opera, 2007), Õpilane (Tõnu Kõrvitsa „Tuleaed”, Nargen Opera, 2006), Marie (Kõrvitsa „Mu luiged, mu mõtted”, Nargen Opera, 2006), Flaminia (Joseph Haydni „Il mondo della luna”, Nargen Opera, 2005 ja 2008), Zelmira (Haydni „Armida”, Nargen Opera, 2005), Sylvia (Haydni „L’isola disabitata”, Nargen Opera, 2004), Luise (Tauno Aints ''Rehepapp'' 2013) ning pisiriollid Richard Straussi ooperis „Naine ilma varjuta” (Hamburgi Riigiooper, 2008). Lisaks on ta esitanud ka Hannerli osa Franz Schuberti/Heinrich Berté kammeroperetis „Kolme neitsi maja” (Rahvusooper Estonia, 2005).

Solistina on Plaas esinenud selliste orkestrite ees nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Sinfonietta Riga, Turu Filharmooniaorkester, Püha Kristoferi Kammerorkester (Leedu) ning teinud koostööd dirigentidega Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Paul Mägi, Olari Elts, Anu Tali, Risto Joost, Paul Hillier, Edward Higginbottom, Simone Young, Simon Hewett, Steven Fox, Juha Kangas, Sigvards Klava, Kaspars Putninš jt. Kammerlauljana on esinenud koos paljude interpreetidega, sh Piia Paemurru, Martti Raide, Mihhail Gertz, Marje Lohuaru, Ulla Krigul, Mihkel Poll, Siim Selis, Ene Salumäe, Ines Maidre, Riivo Kallasmaa ning ansamblitega Corelli Consort, NYYD Ensemble, Tallinna Saksofonikvartett ja Ensemble Voces Musicales. Kontsertreisid on viinud teda Soome, Lätti, Leetu, Saksamaale ja Prantsusmaale. Osalenud paljudel festivalidel, sh Eesti Muusika Päevad, Haapsalu Vanamuusikafestival, Tallinna Barokkmuusikafestival, Rapla Kirikumuusikafestival, Birgitta Festival, Viljandi Vanamuusika Festival, Afekt festival,David Oistrahhi Festival, Festival de Radio France et Montpellier (Prantsusmaa).

Plaas on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2006), Marje ja Kuldar Singi nimelise preemia „Noor Laulja” (2007), Lili Kaelase Muusikafondi stipendiumi (2007) ning ta on Eesti Kultuurkapitali interpreedi stipendiumi laureaat (2008). 2017 aastal valis Eesti Teatrillit Kädy Plaasi muusikaauhindade nominendiks. Plaas esitab soolopartiid Toivo Tulevi autoriplaadil „Songs” (Harmonia Mundi, 2008).

PIRET VÄINMAA on esinenud solisti ja kammermuusikuna Ameerika Ühendriikides, Hiinas, Inglismaal, Saksamaal, Soomes, Lätis ja Eestis, solistina Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Ta on avaldanud muusikaalaseid artikleid ja arvustusi kultuurilehes “SIRP” ning ajakirjas “Muusika” ja koostanud raadiosaateid „Klassikaraadiole“. Alates 2002. a. esineb P. Väinmaa klaveriduos koos pianist Lauri Väinmaaga ning 2002. aastal loodud Klaveriorkestri koosseisus. Tema koostööpartneriteks on olnud teiste hulgas puhkpillikvintett Estica ning Tallinna Klaveriduo.
Hooajal 2016/2017 esines Piret Väinmaa Eesti klaveriorkestri koosseisus ülemaailmsel etenduskunstide messil New Yorgis Eesti Kontserdi ja Kultuuriministeeriumi koostöös korraldatud presentatsioonil ning Eesti Kontserdi sarjas „Romantiline klaver“ klaveriduos koos Lauri Väinmaaga Peterburis Jaani kirikus.

Tšellist AARE TAMMESALU tegutseb vabakutselise solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja ja pedagoog. Tammesalu õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ning prof. Toomas Velmeti juures. 1987. aastal võitis ta II preemia Vabariiklikul keelpillimängijate konkursil ja samal konkursil ka eripreemia parima J.S.Bachi teose esituse eest. Hiljem täiendas end Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuris prof. Peeter Paemurru juhendamisel. Aare Tammesalu on soleerinud ERSO, RO Estonia Sümfooniaorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka
Linnaorkestri (Soome), Cathedral Bluffs Symphony Orchestra (Kanada) ja Eesti Rahvusmeeskoori ees. Ta on Tobiase Keelpillikvarteti ja ansambli Resonabilis ning Reval Ensemble liige. Tammesalu on üles astunud pea kõikidel Eesti muusikafestivalidel. Solisti ja kammermuusikuna on ta esinenud paljudes Euroopa riikides, Kanadas, Armeenias,
Gruusias, Türgis, Iisraelis, Iraanis, USA-s ja Venemaal.
Ta on olnud paljude heliloojate (Lepo Sumera, Eino Tamberg, Mirjam Tally, Giovanni Bonato jne) teoste esmaesitajaks.

Vaata veel: