browser warning text

Mare Mikofi näitus "34-aastase J. V. J. kujutis"

Alates 6. augustist 2018 on Draakoni galeriis võimalus näha Mare Mikofi (1941) isikunäitust "34-aastase J. V. J. kujutis". Näituse avamine toimub kolmapäeval, 8. augustil 2018 kell 17.00.

Näituse Draakoni galeriis moodustab ruumis asuv Johann Voldemar Jannseni skulptuur, mis on reedel, 3. augustil 2018 Tartus Ülejõe pargis Kaarsilla lähistel avatava Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni monumendi ja mälestusväljaku (mille üks autoreid on Mare Mikof) osaline edasiarendus. Näitust võib vaadelda kui linnakeskkonnas asuva monumendi satelliiti kunstigaleriis ja vastupidi.

Mare Mikof: "Muutsin oma näituse (esialgu pakutud) teemat. Põhjuseks oli vahepeal Tartusse püstitatud monumendiga tekkinud uued, mulle tähtsad mõtted ja probleemid, mis selles linnaformaadis jäid kahjuks realiseerimata. Kuid skulptuuri seisukohalt on need siiski üliolulised. Aga siin pole ka midagi erilist kurtmiseks, pigem isegi üsna tavaline lugu.

Näitus figuuriga on Johann Voldemar Jannseni monumendi edasiarendus, aga hoopis vabama lähenemisega. Kinni on peetud küll faktist, et 1853. aastal oli J. V. Jannsen 34-aastane (ja Koidula 10-aastane). See oli ka meie Tartu kaksikmonumendi lähtemotiiv, üks ideedest.

Näituse puhul on lihtsam otsida vormilahendusi, ka neid, mis mõnele võib-olla tunduvad ebanormaalsed ja pole mõnikord avaliku skulptuuri puhul ka tõesti mõeldavad, kuid terviku jaoks vajalikud. Mõnus on, kui saab teha midagi teisi arvestamata, või nagu vanasti öeldi, on suurem loominguline vabadus.

Kogu vormistruktuur ise on ju ainult väline, teisejärguline küsimus, kuid selle kaudu väljendub ka meie suhtumine ülesandesse. Vorm võib olla näiteks lihtsameelne, mida me kõik muidugi püüame vältida, sest tahes-tahtmata on see ikkagi ka sisu peegeldus.

Me tahame meeldida eelkõige "omadele", kelle arvamus on meile väga tähtis. Ja ootame ausat hinnangut just neilt, kellega arvestame. Mitte üldist arvamust. Seega oleneb palju sellest, kes kriitikat teeb, milline on "kunstinõukogu" koosseis!

See tekst on õigustus. Ma polekski nii kirjutanud, kui minu töö poleks J. V. J. nr 2.

Lisasin figuurile silmatorkava aluse, et uus-brutaalsuse abil siduda ajaloolist kaasajaga."

Näitus jääb avatuks 1. septembrini 2018.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Vaata veel: