browser warning text

Mari Jõgiste vahamaalide näitus "Sülem"

Eesti Põllumajandusmuuseumis on alates 9. veebruarist 2017 avatud Mari Jõgiste vahamaalide näitus "Sülem".

Eesti Põllumajandusmuuseum Ülenurme mõisas toob vaatajateni muuseumi agraarsesse konteksti sobivat kunsti – Mari Jõgiste 10 tööst koosnev maaliseeria "Sülem" häärberi I korruse saalis on nii sisus kui tehnikas lähtunud mesilastest.

Kunstnik ei ole teemale lähenenud mitte bioloogiliselt, vaid filosoofilis-tunnetuslikust aspektist, tundes imetlust nende pisikeste olendite üheskoos tegutsemise tarkuse üle. Kogu mesilaspere kollektiivne elu toimub pesa üldise heaolu nimel, sülemlemises väljendub nende alalhoiu ja paljunemise instinkt. Kunstnik soovib oma töödega osutada looduse toimimise loogika ülimuslikkusele inimmõistusega võrreldes – siin puudub üksikindiviidi egoism. Omal moel, pintsli ja lõuendiga, otsib ta oma kohta looduse suures sülemis.

Vahamaal ehk enkaustika on üks vanimaid maalitehnikaid. Mari Jõgiste on seda rakendanud loovalt, segades sulavaha sisse looduslikke värvipigmente, vaikusid ja tärpentiini ja modelleerides tahkuva vahaga plastilisi pindu. Vaha läbikumavuse tõttu on uute kihtide alt alati aimata eelmisi, lõuendite meekarva pinnad on nüansirikkad ja kohati reljeefsed. Kunstnik balansseerib edukalt abstraktsuse ja äratuntavuse piiridel, pakkudes esteetiliselt nauditavaid tõlgendusi mesilaste makro- ja mikromaailmast.

Mari Jõgiste (sünd 1987) on lõpetanud Tartu Ülikooli maalikunstniku ja kunstiõpetajana (MA 2012). Ta on täiendanud end õpingute ajal ja praktiseerinud ka hiljem Istanbulis Türgis; 2016. a töötas ta MTÜ Mondo vabatahtliku kunstiõpetajana Ghanas Aafrikas. Mari Jõgiste töötab Tartu Kunstimajas näitustepedagoogika projektijuhina.

Näituse avamine 9. veebruaril 2017 kell 17.00.

14. märtsil kell 16.00 oodatakse huvilisi kohtumisele kunstniku ja kunstiõpetaja Mari Jõgistega ning vahamaali töötuppa. Vaadatakse koos autori ja kuraatoriga näitust, külastatakse muuseumi mesinduse alast püsinäitust ning töötoas proovitakse kunstniku juhendamisel ka ise kätt vahamaali tehnika alal.

Täiendav info:

Reeli Kõiv
näituse kuraator
näituste-ja muuseumipedagoogika osakonna juhataja
tel +372 738 3821
reeli.koiv@epm.ee

Vaata veel: