browser warning text

Marita Lumi ehtenäitus “Džungel”

“Džungel” analüüsib inimeste ja looduse vahelist suhet, praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi.

Marita Lumi usub, et elu on lugude rääkimiseks. Seda illustreerib hästi heade sõpradega koos veedetud aeg, mil võidu räägitakse mahlakaid kogemusi, mis ka teiste liikidega seotud. Loomariigis juhtunud sündmustega saab hõlpsasti tuua paralleele inimeste maailmaga.

Üheti võib öelda, et võrreldes läänestunud kultuuriga on eestlaseks olemise osa otsene kontakt loodusega. Biosemiootik Kalev Kull on öelnud, et eestlaseks olemise kultuuriruumi osa on ka lehtede sahin ja konnade krooksumine. Eestlane põgeneb vähemalt korra aastas metsikusse, sõbra juurde sauna või maale vanaema juurde.

Näitus “Džungel” ei otsi tõde, kuid võiks peegeldada meie ühiskonda kui metsa ennast, mis peidab endas imelist sündmuste ja aateliste rohket maailma. Igale näitusetööle on pühendatud tõestisündinud kummalised lood loomadest, tähelepanekuid loodusest, mis kirjeldavad loomade iseloomu ja harjumusi. Näitusega “Džungel” tuuakse loomad metsast välja ja vääristatakse neid neile liiga tegemata. Ehk õppides loomariiki paremini vaatlema, on võimalik maailma, kus on vähem õigeid vastuseid, rohkem kompromisse ja olevikus elamist, paremini tajuda.

Marita Lumi lõpetas 2015. aastal Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala magistrantuuri. Ta on end täiendanud Prantsusmaal Strasbourgis, TTÜ Geoloogia Instituudis, resideerinud Portos Portugalis. Osalenud rohketel näitustel, olnud 2016 ja 2017 Eesti Noor Ehe nominant, 2017 Eesti Kulla- ja Kellaliidu konkursi Eesti Aasta Ehe nominent. Lumi viimaste aastate loomingust leiab ka muusikat, installatsiooni kui ka kureerimistööd.

Loodud galvanoplastilised loomad ja narratiivsed stseenid kasvavad elektrolüüsi lahuses. Metallikihi kasvamine elekrolüüsis sobiva paksuseni toimub 3 nädalat.
Tööprotsessi järgmine etapp on vaha välja sulatamine, pinna viimistlemine, seejärel näituse teostele kivide paigaldamine. Kokku istutatakse aasta jooksul näituse töödesse 30 000 ehtekivi. Viimase tööetapina on tööde hõbetamine ja kuldamine.

Fotograaf: Temuri Hvingija
Kunstnik tänab Eesti Kultuurkapitali.

Näituse avamine 22.02.2018 kell 17.

Uue Kunsti Muuseum on avatud iga päev 9-19, 24. veebruaril 10-17.

Vaata veel: