browser warning text

MESHELL NDEGEOCELLO (USA) / Jazzkaar 2017

Meshell Ndegeocello on multitalendist ameerika laulja, bassist ja helilooja, kelle 1993. aastal ilmunud albumit “Plantation Lullabies” peetakse õigustatult neo-soul liikumise teetähiseks ja alguspunktiks.

Tema loodud muusika haarab endasse kaleidoskoopilise stiilide skaala, kus segunevad funk, soul, jazz, hiphop, reggae ja rokk. Kõrgelt hinnatud artisti on senise karjääri jooksul nomineeritud 10 Grammyle ja tema 11 sooloalbumit annavad tunnistust kirgliku loojanatuuri jätkuvalt pulbitsevast energiast.

Berliinis sündinud, aga juba varajases lapsepõlves perega Washingtoni kolinud Michelle Lynn Johnson muutis oma nime 17-aastaselt suahhiilikeelseks Ndegeocello’ks, mis väljendab terminit “vaba kui lind”. Kunsti- ja muusikahariduse omandanud Meshelli teekond muusikasse avanes läbi Washingtoni r’n’b, hiphopi ja funki seguse go-go-skeene. Nooruses lakkamatult konservatiivsete vanemate meelehärmiks Prince’i “Dirty Mind” albumit käianud Ndegeocello ütleb, et Prince’i muusikas köitsid teda nii sõnad kui ka postmodernne punk: “See andis tunde, et oled võitmatu”. Hiljem plaadifirmat valides oli Ndegeocellol võimalik liituda ka Prince’i stuudioga, aga ta otsustas Madonna leibeli Maverick kasuks. Debüütalbum tutvustas maailmale Meshelli jõulisi seisukohti, mida toetas muusiku androgüünne olemus.

Meshelli muusika lähtub aafrika juurtest ja sellelt pinnalt lahkab ta oma loomingus sookuuluvuse, seksuaalsuse ning ka eelarvamuste ja rassismiga seotud teemasid. Oma seni viimasel albumil “Comet, Come to Me” on tema loomesulg endiselt terav ja artisti algperioodi soul- ja hiphop rõhkudele on lisandunud värvikaid popi-, indie- ja elektroonikatahke, mida palistab americana muusikaliselt mitmekülgne pärand.

Tema muusikaliste koostööde palett on muljetavaldav – sinna kuuluvad muuhulgas Herbie Hancock, John Mellencamp, Chaka Khan, Rolling Stones, Alanis Morrissette ja Basement Jaxx, samuti on tema muusika kaunistanud paljude filmide heliribasid. Kuulajale on Ndegeocello muusikast tuntuim koostöös John Mellencampiga valminud Van Morrisoni kaver “Wild Night”, mis lisaks kõrgetele edetabelikohtadele ka Grammy nominatsiooni pälvis. Ühiskondlikult aktiivse artistina on ta arendanud sõltumatute muusikute karjäärivõimalusi, olnud tegev AIDS’i teadlikkust tõstvates kampaaniates ning toetanud igakülgselt rahuprojekte ja naiste õigusi üle maailma. 2017. aasta kevadel on oodata ka Meshelli uut albumit.

Koosseis:
Meshell Ndegeocello – vokaal, bass
Christopher Bruce – kitarr
Jebin Bruni – klahvpillid
Abraham Rounds – trummid

Meshell Ndegeocello kontserdi piletiga tasuta sissepääs 22.04 kell 23.00 Holler My Dear kontserdile Punases Majas vabade seisukohtade olemasolul.

Koduleht: http://www.meshell.com/

Vaata veel: