browser warning text

Michael Kurzwelly näitus "Reaalsus kui kokkulepe"

Michael Kurzwelly näitus, performance ja töötuba.

11. aprillil 2018 kell 16.00 avatakse Valga Kultuurikeskuses Michael Kurzwelly näitus "Reaalsus on kokkulepe". Michael Kurzwelly elab Poola-Saksa piiril, täpsemalt öeldes Słubfurtis, mida kunagi tunti kui Frankfurti (Oder) ja Słubicet. Alates aastast 1999 arendab ta Słubfurti kui ÜHT linna, mis asub pooleldi Poolas ja pooleldi Saksamaal. Alates 2010. aastast on Slubfurtist saanud Nowa Amerika pealinn. Kurzwelly on ühiskondliku skulptuuri looja, kes püüab uuesti defineerida sotsiaalset identiteeti, kasutades lähenemist, mida ta kutsub "reaalsuse konstrueerimise rakenduslikuks meetodiks".

Kurzwelly sõnul tuleb ruum kõigepealt ümber defineerida, enne kui hakata seda ümber korraldama. Sedasorti loomingulises tegevuses avaldub tema sõnul kunsti rakenduslik külg – kunst leiab kasutust avalikus kontekstis ja avalikus ruumis. Nõnda võib kirjeldada loomingulist strateegiat, mis keskendub ühiskondlikele probleemidele ning sekkub nendesse, suhtleb nendega ja lõpuks muutub selle tagajärjel ka ühiskondlik reaalsus. Kunstnikuna loob Kurzwelly vajalikud tööriistad uue reaalsuse loomiseks teistes inimestes.

Kurzwelly peatub Valgas/Valkas mitu nädalat ja kutsub kokku kohalikke elanikke mõlemalt poolt piiri, et arutada linnaruumiga seotud küsimusi. Need arutelud on väga olulised just ajal, kui toimub Valga ja Valka linnaruume ühendava keskväljaku ehitamine – sellega samal ajal tuleks mõtestada võimaliku ühislinna Valgka sisuline külg, st ühiskondlikud suhted ja elukorraldus.

Näitus on osa triloogiast, millest esimese osa moodustavad 3. aprillil Valga Muuseumis avatud näitus "Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha?" ning samal päeval avatud Alexei Gordini näitus "Veider tunne", millega koos avati uus näitusepind Valgas – Brivibas galerija.

Kõik kolm näitust on osa Tanel Randeri korraldatavast kollektiivsest uurimusest "100 paplit". Näitusi toetab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse EV100 kunstiprogramm "Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti".

Rohkem infot: Tanel Rander, tel +372 5667 8729, e-mail tanelr@hotmail.com

Vaata veel: