browser warning text

Näitus "30 värvilist aastat. Sadolini kunstikogu"

Mikkeli muuseumi uuel näitusel tutvustatakse Sadolini kunstikogu.

8. aprillist 2017 avatud näitus "30 värvilist aastat. Sadolini kunstikogu" tutvustab üht pikema ajalooga erafirma kunstikogu Eestis.

Sadolini kunstikogu, millele pandi alus 1990. aastal, juba kolm aastat pärast värvifirma EKE Sadolin asutamist, on üks vanimaid ja tähelepanuväärsemaid ettevõttele kuuluvaid kollektsioone Eestis. Mujal maailmas on pankade ja suurfirmade kunstikogud laialt levinud nähtus, kuid noores eesti kultuuris on kunsti- ja rahamaailma vahekorrad alles kujunemisfaasis. Seetõttu on eriti oluline tuua esile Sadolini panust kunsti ja kunstnike väärtustamisse ja populariseerimisse.

Näitusel esitatav Sadolini kunstikogu näitab firma juhtide vaistu ja ettenägelikkust, sest mitmest Sadolini kunstipreemia laureaadiks valitud noorest loojast on tänaseks saanud eesti kunsti suurkuju. Kogusse on soetatud ka eesti maalikunsti palet kujundanud tuntud loojate teoseid. Aktiivselt tegutsevate või alles otsingutel eesti kunstnike toetamine on 30 tegutsemisaasta jooksul olnud üks Akzo Nobel Baltics AS-i (endine ES Sadolin AS) tähtsamaid tegevussuundi. Firma juhi Elena Pasti sõnul kujunes investeerimisvõimalusena alustatud kunstikogu aja jooksul firma identiteedi osaks, ajatuks väärtuseks, mis ühendab selle töötajaid ja firmaga seotud inimesi. Kunsti omandamisele järgnes kunstnike tunnustamine ja toetamine kunstipreemiatega, millele esitavad nominente Eesti olulisemad kunstiinstitutsioonid. Tänavu pälvis Sadolini kunstipreemia noor maalikunstnik Eleriin Ello.

Näitusel eksponeeritakse suuremat osa ligi 60 teost hõlmavast kollektsioonist. Muuseumi direktori Aleksandra Murre sõnul on näitus "30 värvilist aastat. Sadolini kunstikogu" suurepärane jätk Mikkeli muuseumi näituste traditsioonile, mis tutvustavad erakogusid eelkõige kollektsionääri enda kaudu. Kui varem on muuseumis näidatud kaasaegseid ja ajaloolisi eraisikute kogusid, siis praegune näitus avab uue lehekülje, esitledes institutsioonidele kuuluvaid kollektsioone, kus teosed, nende omandamise põhimõtted ja kogu esitamise viisid on firma või asutuse imago tähtis osa. Publikule aga tähendab see järjekordset kohtumist väga hea kunstiga, mis väljaspool seda näitust ei ole nii lihtsalt kättesaadav.

Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Külli Kaats
Koordinaator: Aleksandra Murre
Projektijuht: Kaja Rästas

Lisatud pilt: Mall Nukke (1964) Eesti aeg. 1996. Segatehnika. Sadolini kunstikogu.

Täiendav info:

Aleksandra Murre
+372 606 6406, 521 3748
aleksandra.murre@ekm.ee

Kaja Rästas
+372 5553 0447
info.ee@akzonobel.com