browser warning text

Näitus "Aivazovskist Kabakovini. Idanaabrid Tartmusi kogudes"

Alates 7. aprillist 2017 on Tartmusi projektiruumis avatud näitus "Aivazovskist Kabakovini. Idanaabrid Tartmusi kogudes".

Näitusel eksponeeritud kunstnikud on mingil märkimisväärsel eluperioodil aktiivselt töötanud Venemaa territooriumil ning omamoodi on näitus täienduseks muuseumi esimesel korrusel avatud näitusele "Ebamugavad küsimused. Kaasaegne kunst Venemaalt".

Tartmusi kogus esindatud nimekate kunstnike seas on nii autoreid, kes töötasid aktiivselt Venemaa Keisririigis, kui ka neid, kes nägid 20. sajandi alguse revolutsioonilisi muudatusi, samuti leiab näituselt kunstnikke, kes rajasid nõukogude kunsti ning maailma kontseptuaalse kunsti tähti.

Valik näitusel esindatud kunstnikest: Ivan Aivazovski, Aleksander Deineka, Natalja Gontšarova, Mihhail Larioniv, Jelizaveta Kruglikova, Ilja Kabakov, Kukrõniksõ, Vladimir Makovski, Vera Muhhina, Dmitri Prigov, Valentin Serov, Ivan Šiškin, Vassili Tropinin jne.

Kuigi Tartu Kunstimuuseumil ei ole kunagi olnud kindlat plaani ega eesmärki vene kunsti kogumiseks, on erinevaid teid mööda muuseumi kogusse jõudnud väga mitmekülgne valik idanaabrite teoseid. Esimesed vene kunsti tööd, muuhulgas Mihhail Larionivi ja Natalja Gontšarova graafika ja akvarellid, kinkisid noorele muuseumile Pallase sõpruskonna kunstnikud. 1940ndate alguses toodi mõned tööd muuseumile eraisikute poolt, mis päästeti mahajäetud korteritest või mahapõlenud majade keldritest. Hiljem jaotati vene kunsti üleliidulise ostukomisjoni kaudu. Kaasaegse kunsti tipptegijate tööd, näiteks Ilja Kabakovi ja Dmitri Prigovi teosed, jõudsid muuseumisse legendaarse Tartu kunstikollektsionääri Matti Miliuse kollektsiooni kaudu.

Kuraator: Julia Polujanenkova

Näituse toimkond: Nele Ambos, Rael Artel, Karl Feigenbaum, Joanna Hoffmann, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Kristjan Nagla, Kadri Mägi,
Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Piia Õunpuu.

Tänusõnad: Tiiu Talvistu

Lisainfo:

Julia Polujanenkova
kaasaegse kunsti kogu hoidja
+372 5881 7807
julia@tartmus.ee

Vaata veel: