browser warning text

Näitus "#EKANAHK100" Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakond toob huviliste ette põrgulikud köited ja tööd osakonna arhiivist.

Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna asutamisajaks on kokkuleppeliselt määratud 1. märts 1917. Seega tähistatakse sel aastal osakonna 100. juubelisünnipäeva ning olulise tähtpäeva puhul tuuakse huviliste ette nahakunsti osakonna tudengite ja vilistlaste tööd nii lähiminevikust kui osakonna algusaastatest. Kolmel eriilmelisel näitusel saab tutvuda erinevate aksessuaarilahendustega, raamatuköitekunstiga ning valitud töödega osakonna arhiivist.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis avatakse 1. märtsil 2017 kell 17.00 väljapanek saja tegutsemisaasta jooksul nahakunsti osakonna arhiivis säilitatud töödest. Erinevatel aastakümnetel valmistatud nahkköited, -karbid, -kotid ja muud esemed peegeldavad ajastutruult erinevaid esteetilisi tõekspidamisi. Muuseumi trepigaleriis on tudengite tööd asunud sõbralikku dialoogi, demonstreerides loomingulist pühendumist ning alati eksaktset teostusoskust läbi osakonna pika ajaloo. EKA nahakunsti osakonna dotsendi Kadri Kruusi koostatud näitus jääb avatuks 16. aprillini 2017.

1. veebruarist on ka Tallinna Kaubamaja vaateakendel avatud näitus "#EKANAHK100", kus saab tutvuda parimate näidetega EKA nahakunsti osakonna tudengite viimase viie aasta aksessuaariloomingust. Aknad on kujundanud nahakunsti osakonna magistrandid Marta Mooratsi juhendamisel ning näitus on avatud 19. aprillini.

Viru Keskuses asuv Rahva Raamat võõrustab EKA nahakunsti osakonna 100. sünnipäeva puhul 25. veebruarist kuni 1. aprillini raamatuköitekunsti tutvustavat ekspositsiooni "Põrgu". Tudengid ja õppejõud on vorminud Dante Alighieri "Jumaliku komöödia" esimese ja kõige enam hinnatud osa "Põrgu" unikaalköitesse. Väljapaneku koostas ja kujundas nahakunsti osakonna juhataja professor Lennart Mänd.
EKA nahakunsti osakonnas on õppinud Kaalu Kirme, Endel Valk-Falk, Elin Kard, Elo Järv, Andres Lõo, Riina Õun, Anu Tera, Kerstin Raidma, Marika Jylhä, Karin Kallas, Jaana Jüris, Anu Purre, Minni Patune, Aino Lehis, Silvi Kalda, Naima Suude, Ivi Laas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Henry Laks, Tiina Talumees, Stella Soomlais, Kärt Põldmann, Kadri Kruus, Mirja Pitkäärt, Piret Loog, Inga Radikainen, Kadri Paloveer ja paljud teised.
Paljude nende ja mitme teise loomemaailmas tuntud inimese kooliaegseid töid saab kolmel näitusel uudistada.

Kolmapäeval, 1. märtsil kell 17.00 esitletakse Eesti Tarbekunsti ja -Disainimuusemis
Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna 100. juubelisünnipäevale pühendatud raamatut "EKA NAHK 100". Raamatu koostasid Jaana Päeva, Lennart Mänd, Kadri Kruus, Marta Moorats, Eve Kaaret ja Anneli Filipov. Toimetas Riina Kruus. Tõlkis Tiina Randviir. Kujundas Andres Tali. Raamat valmis koostöös Printon Trükikoda AS-ga.

"Nahakunsti osakonna asutamisajaks on kokkuleppeliselt 1. märts 1917. Sel kolmapäeva hommikul oli erakordselt külm - kümme kraadi alla nulli, sadas tihedat lund ja algasid kuuekuulised köitekursused seitsmeteistkümnele sõjainvaliidile. Kursust juhendas Tallinna Kunsttööstuskooli juurde õppetöökoja asutanud Eduard Taska. Järgnenud saja aasta jooksul on - olenemata ilmast ja vahetuvatest riigikordadest - osakonda vedanud kuus juhti ning endast jälje jätnud 365 tudengit.
Kool on alati oma aja nägu, osakond oma professori nägu ning tudengid nende peegelduseks. Sajanda sünnipäeva puhul on põhjust vaadata peeglisse."
(Jaana Päeva "Inimesed, lood, faktid" raamatust "EKA NAHK 100")

Lisainfo:

Kadri Kruus
EKA nahakunsti osakonna dotsent
kadri.kruus@artun.ee
+372 626 7317

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Avatud K-P kell 11-18 (sissepääs hoovist).
+372 627 4600, kassa tel 627 4611
info@etdm.ee

Vaata veel: