browser warning text

Näitus "Enne valguse kustumist"

Narva Muuseumi kunstigalerii väikeses saalis on 24. septembrist avatud Fotomuuseumi näitus "Enne valguse kustumist", kus saab näha valikut 1938. a Eesti Vabariigi 20. sünnipäeva ööl klaasnegatiivile jäädvustatud võtteid Tallinnas illumineeritud majadest.

Näitusel olevate ööpildistuste autorid on Eesti Vabariigi üks esimesi kutselisi pressifotograafe – Hans Soosaar (1903-1961) – ning arhitekt-insener ja fotoentusiast, baltisakslane Otto Grohmann (1887-?).

1938. aasta 24. veebruaril tähistati Eesti Vabariigi XX sünnipäevaaastat. Noor riik oli selleks ajaks suurematest probleemidest üle saanud ja juubelipidustusi korraldati põhjalikult ja täiel südamel. Igal pool Eestis toimusid paraadid ja aktused, kuid tähtsaks peeti ka tähtpäeva puhul ümbruse korrastamist ja majade ning tänavate kaunistamist. Eriti kolmekümnendatel aastatel sai suuremates linnades tavaks kasutada tollal tänavavalgustuses uudset elektrivalgust ka majade fassaadide illumineerimisel ehk valgusega kaunistamisel. Seda võimsat valgusemängu tuldi aastapäeval nautima lähedalt ja kaugemaltki. Eriti rohkelt ja uhkelt kasutati valgustust Tallinnas. Kirgas elektrivalgus mõjus talvisel aastaajal pimeduse ja hämarusega harjunud inimestele enneolematult võimsana. Aastapäeva õhtul jalutaski tänavatel inimesi ohtralt ringi, nautides elektrivalgust. 1938. aasta 22. veebruari õhtuks olid ka ajakirjanikud kutsutud pealinna piduliku väljavalgustamise tulemusi vaatama.

Näitus jääb avatuks 6. jaanuarini 2019.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart