browser warning text

Näitus "Jumalate jälgedes. Jaapani kunstniku Torii Rei maalid"

Näitus "Jumalate jälgedes" esitleb silmapaistva Jaapani nihonga-kunstniku Torii Rei (1952) loomingut.

Jaapani klassikalisi maalitehnikaid meisterlikult kasutava kunstniku hõrgu esteetikaga tööd keskenduvad Jaapani iidse omakultuuri, mütoloogia ja aastatuhandeid kestnud traditsioonide uurimisele ja kajastamisele.

Kunstnikku paelub eriti ajastu, mil Jaapanisse ei olnud veel jõudnud budism, Hiina kirjamärgid ega konfutsianism. Ta on inspiratsiooni leidnud nii Jōmoni perioodi keraamika (14 000 aastat e.m.a) väänlevatest kujunditest kui ka Heiani perioodi (794–1185) klassikalise Jaapani maalikunsti (yamato-e) maalidest. Torii tööd on jaapanliku elutunnetuse ja vaimsuse tänapäevased peegeldused. Oma loomingust rääkides on Torii Rei öelnud, et, toetudes Jaapani varajasele kunstile ja jaapanlaste kultuuritraditsioonile, peab ta oluliseks otsida uusi loomingulisi võimalusi inimkesksuse ületamiseks ning inimese ja looduse ühtsuse väljendamiseks.

Kunstnikku paeluv rikkalik mütoloogiline pärand ja eriti selle loodususundiline tagapõhi, milles väljendub sügav austus loodusjõudude vastu ning püüd leida kooskõla inimese ja kõiksuse vahel, annab põhjust otsida sarnasusi ka jaapanlaste ja eestlaste mõttemaailmas.

Näituse "Jumalate jälgedes" keskmes on maalid, mis on seotud Jaapani kõige olulisema shintō pühamu – Ise pühamu – enam kui tuhandeaastase traditsiooniga ehitada pühamu uuesti üles iga 20 aasta järel. Lisaks usundiloolisele tähendusele väljendub selles traditsioonis sügav lugupidamine kultuuripärandisse ning soov hoida elus eelnevate põlvkondade meistrioskusi. Torii Rei on pühamu erinevaid rituaale kujutanud suure sisemise pühendumusega. Ise pühamu 2013. aastal lõppenud 62. taasehitamise auks telliti kunstnikult 30 maali, mida eksponeeritakse püsivalt Sengū muuseumis ja millest 14 tööd on meil suur au esitleda nüüd ka Eestis. Korraldajad on eriti tänulikud, kuna Ise pühamu Sengū muuseumist tööde väljalaenutamine on üldse esmakordne. Torii Rei äärmiselt kõrgelt austatud positsiooni shintō-kunsti maailmas näitab seegi, et ta oli kaasatud Ise pühamu taasehitamise kõige olulisema rituaalis – jumaluse ümberasustamise tseremoonia protsessioonis – koos keisri saadikute ja peapreestritega.

Torii Rei suuremõõtmelised teosed kaunistavad paljude teistegi Jaapani pühamute ja templite interjööre (Suwa Taisha Kamisha pühamu, Daienji tempel, Okuni pühamu, Mishima Taisha pühamu jt) ning avalike hoonete pidulikke saale. Tema tööd on eksponeeritud ka mitmes shintō muuseumis.

Näitus "Jumalate jälgedes. Jaapani kunstniku Torii Rei maalid" on valminud Adamson-Ericu muuseumi ja ühingu Ars Orientalis koostöös.

Väljapanekuga kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog. Et avada Eesti publikule veidi avaramalt jaapani traditsioonilise kultuuri, rahvusliku identiteedi ja shintō kui algupärase usundi rahvapärimuslikke tagamaid ja rituaalide kujunemist, on kataloogis ära toodud ka Taimi Pavesi eesti keelde tõlgitud ja kommentaaridega varustatud valik vanadest kroonikatest "Kojiki" ja "Nihon Shoki" pärit jaapani loomismüüte ja legende.

Lisaks näitusele on võimalik vaadata filme Ise pühamu taasehitamise tseremooniatest ja rituaalidest ning kunstnik Torii Rei loomingust. Näitusega kaasnevad jaapani kultuuri eri valdkondi tutvustavad üritused. Lastele ja koolinoortele toimuvad kogu näituse vältel muuseumitunnid.

Näituse kujundaja: Inga Heamägi
Näituse graafiline disain: Inga Heamägi (kataloog), Külli Kaats (näituse graafiline identiteet)

Projekti on toetanud: Jaapani Fond, EU-Japan Fest Japan Committee, Ise pühamu Sengū muuseum, Okuni pühamu, Shintō Pühamute Assotsiatsioon, Jaapani Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Toyota Baltic AS.

Näituse avamisel 5. novembril 2015 osaleb ka kunstnik Torii Rei, kes kahel järgmisel päeval esineb samas ka loengu ja maaliprotsessi demonstratsiooniga.

Kohtumine kunstnik Torii Reiga ja ringkäik näitusel toimub reedel, 6. novembril kell 16.00 (osalemine muuseumipiletiga).

Kohtumine kunstnik Torii Reiga ja maali demonstratsioon toimub laupäeval, 7. novembril kella 12.00-16.00 (osalemine muuseumipiletiga).

Kohtumisi tõlgib Taimi Paves.

Lisainformatsioon näituse kuraatoritelt:

Kersti Koll (Adamson-Ericu muuseum), tel +372 5813 6012, 644 5838, kersti.koll@ekm.ee
Taimi Paves (Ars Orientalis), tel +372 5667 3448, arsorientalis@gmail.com

Vaata veel: