browser warning text

Näitus "Kahn. Magnum Opus"

31. mail 2017 kell 17 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis näitus "Kahn. Magnum Opus".

Eksponeeritakse arhitekti ja fotograafi Arne Maasiku fotosid arhitekt Louis Kahni (1901–1974) peateosest, tema Magnum Opus’est – Bangladeshi parlamendihoone kompleksist Dhakas –, mida täiendavad fotod Kahni ärikooli hoonest Indias Ahmedabadis.

Jaanuaris 2017 reisis Arne Maasik Bangladeshi ja Indiasse, et pildistada Eestis sündinud USA arhitekti Louis Kahni arhitektuuriteoseid. Kahni peetakse arhitektina müstikuks. Ta on praeguseks omandanud ikoonilise arhitekti staatuse. Rahvusvaheline huvi tema isiku ja visuaalse mõtlemise vastu on eriti just viimase viieteistkümne aasta jooksul olnud tõusuteel.
Siinne näitus on Eesti uurimisgrupi pikemaajalise tööprotsessi vaheetapp, mis esitab küsimusi Kahni arhitektuuri ja keskaegse Euroopa kindlusarhitektuuri ning konkreetsemalt Kuressaare lossi seoste kohta.

Bangladeshi parlamendihoone kompleks ehk Sher-e-Bangla Nagar asub Dhakas ning valmis aastail 1962–1983. Seda hakati ehitama kümme aastat enne Bangladeshi riigi iseseisvumist. Kompleksi keskne ehitis on Rahvusassamblee hoone. See koosneb kaheksast erikujulisest elemendist ning koondub tugeva kesktelje ümber.

Peahoone ehitusmaterjal on betoon, mida läbivad marmorist triibud. Kogu ehitis on valminud käsitsi, mistõttu elementide ja blokkide mõõdud lähtuvad inimkeha suutlikkuse mõõtudest. Lahendada tuli ka väljakutse seoses maa-ala korduvate üleujutustega. Ehitamine kestis kakskümmend aastat, kahjuks ei jõudnud arhitekt ise ära oodata oma vastutusrikkaima tellimuse valmimist.

India Juhtimisinstituut asub Ahmedabadis ning valmis aastail 1962–1974. Kool asutati Harvardi Ärikooli mudeli järgi ning seal pidi hakatama harima noort india ärieliiti. Nagu mitmes teiseski projektis, lähtus Kahn projekteerimisel kloostri ideest. Kooli arhitektuur moodustab autonoomse linnaku, kus kõik õppimiseks vajalik on kohapeal kättesaadav. Kohalikule traditsioonile omaselt on ehitusmaterjaliks tellis.

16.08. kl 17 toimub näitusel vestlusring. Kuraator Heie Treier tutvustab Rotermanni soolalaos Louis Kahni Eesti-poolse uurimisgrupi tööd ja vestleb tõlkija Juta Ristsooga.

Näitus jääb avatuks 20. augustini 2017.

Fotod: Arne Maasik
Kuraator: Heie Treier
Produtsent: Ott Rätsep

Plakati kujundus: Martin Pedanik

Kontakt: Heie Treier, kuraator, tel +372 517 2118

Vaata veel:

Galerii