browser warning text

Näitus "Kes sa oled, Paul?"

Paul Kammi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitusel heidetakse pilk kunstniku elule ja tegevusele.

2017. aasta 29. detsembril möödus 100 aastat Paul Kammi sünnist. Paljude jaoks oli tegemist kuulsaima Kärdla kodanikuga ning tuntuima Hiiumaal alaliselt elava kunstniku ja sõjakangelasega. Tema karm saatus inspireeris paljusid nii Nõukogude Liidus kui sellest väljas. Ometigi on ta ka üks neist, kes on tänapäeval paljudele tundmatu.

Paul Kamm (29.12.1917–19.06.1979) oli Kärdlas sündinud ja tegutsenud kunstnik. Teatavat kunstiannet ilmutas ta juba kooliajal, kuid siis ei pööranud sellele suuremat tähelepanu. Keeruline majanduslik olukord sundis noort meest tööle. Nii töötas Kamm erinevates tekstiiliettevõtetes Hiiumaal kui ka mandril.

Nagu paljud teised tema eakaaslased mobiliseeriti ka Paul Kamm II maailmasõja ajal Punaarmeesse. Sõja ajal jäi Kamm aga raskelt haigeks, mille tagajärjel jäi ta liikumatult lamavaks. Püüdlus siiski midagi teha ajendas teda joonistama. Kunstniku aineseks oli tihti mällu talletunud Hiiumaa kohavaated. Ajapikku tema oskused aina paranesid ning 1953. aastal võttis ta esimest korda osa Kärdla isetegevuslike kunstnike näitusest, kus sai I preemia.

Vaata veel: