browser warning text

Näitus "Kuidas Narva Eestiga jäi"

Narva linnuses on avatud Okupatsioonide muuseumi näitus "Kuidas Narva Eestiga jäi".

Alates 8. maist 2017 on Narva linnuses avatud Okupatsioonide muuseumi näitus "Kuidas Narva Eestiga jäi" 1993. aasta Narva autonoomiareferendumist.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist oli suur osa Eesti venekeelsest elanikkonnast olukorras, kus riigivalitsemisse kaasati neid vähe. Mitme olulise seaduse vastuvõtmine riigikogus põhjustas laialdast pahameelt, kuna kitsendas märkimisväärselt selle grupi võimalusi osaleda poliitika kujundamises või majandustegevuses. Küsimärgi alla oli seatud ka inimeste juriidiline staatus – valdav enamik neist olid nüüd kodakondsuseta isikud, avab muuseum teema tausta.

Sellest ajendatuna toimus piirilinnas Narvas 16.–17. juulil 1993 autonoomiareferendum, mis pidi tagama, et linnavõimud saavad Narva linna territooriumil kasutada vetoõigust Eesti seaduslike võimuorganite väljastatud aktide suhtes.

Hoolimata narvakate poolehoiust jäi autonoomia siiski sündimata.

Näituse kuraatori Ivan Lavrentjevi sõnul on tegemist väga omanäolise sündmusega Eesti ajaloos, kuna ei varem ega hiljem ei ole Eesti Vabariigi koosseisu kuuluv omavalitsus oma seadusandlike organitega selliseid arenguid põhjustanud ja nendega niivõrd kaugele läinud.

Näituse "Kuidas Narva Eestiga jäi" avamine 19. mail 2017 kell 16.00.

Lisainfo: tel +372 359 9230, info@narvamuuseum.ee

Vaata veel: