browser warning text

Näitus "Kunstniku pilk. Autoportreed"

Näituse "Kehakeeles" täiendusena avatakse 26. mail väike Eesti kunstnike autoportreede väljapanek Tartmusi projektiruumi näitusel "Kunstniku pilk. Autoportreed".

Autoportree on vana ja mitu arenguetappi läbinud žanr, mille ülesanne oli esialgu viidata kunstniku kohalolule ja tema elukutse väärikusele. Ajapikku on sellest valdkonnast kujunenud kunstniku eneseteadvuse ja hingeseisundite peegel, ent ka oma sõnumi kuulutamise ja ühiskondlikesse protsessidesse sekkumise tööriist. Autoportrees kui kunstniku sisemaailma ja tegelikkuse kokkupuutepinnal toimuva vahendamisel kõneleb kunstiliste väljendusvahendite kõrval ka kehakeel.

Euroopa kunstiajaloost leiame maalijaid, kes nägid endas mitte ainult kõige käepärasemat modelli, vaid isiksusi, kelle meele- ja füüsiliste seisundite vahendamiseks osutus kunstianne jumala kingituseks. Fotograafiaeelse ajastu viljakaima eneseuurija Rembrandti kõrvale tulid hiljem Gustave Courbet, Vincent van Gogh, Edvard Munch, Egon Schiele, Pablo Picasso, Cindy Sherman, Andy Warhol, Frida Kahlo, Gilbert ja George, kui esitada ainult mõned nimed. Neid kõiki seob Eesti järjekindlamate enesejäädvustajate, nt Karin Lutsu, Andrus Johani, Johannes Saali või Ülo Soosteriga soov jutustada oma lugu.

Kuraator: Tiina Abel

Vaata veel: