browser warning text

Näitus "Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis"

Kuidas üks kunstnik kaotas kaardilt terve küla ja teisi lugusid.

Alates 15. aprillist 2017 on Kunstihoone galeriis avatud Krist Gruijthuijseni kureeritud näitus "Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis". Väliseesti kunstniku Raivo Puusempi praktika lõppakord – Rosendale’i lahustumine seda ümbritsevasse linna – võiks näida rohkem haldusreformi kui kunstilise saavutusena. Sellest inspireerituna kõnelevad Krõõt Juurak, Flo Kasearu, Kristina Norman, Mark Raidpere ja Margit Säde vastutuse võtmisest, pragmaatilisest idealismist, kodanikualgatusest ning nähtuste, esemete ja isikute liikumisest ühest olekust teise.

Näituse avamine neljapäeval, 13. aprillil kell 17.

Kui kunstnik Raivo Puusemp (1942, EE/USA) 1975. aastal Rosendale’i (New Yorgi osariik) linnapeaks valiti, oli linnake kimpus koormava maksusüsteemi ja probleemsete munitsipaalteenustega. Rosendale’i elanikel polnud valimiste ajal ega uue linnapea ametisoleku perioodil aimugi Puusempi tegevusest kontseptuaalse kunstnikuna, tema varajasest huvist fenomenoloogia vastu ega ka tema hilisematest katsetustest grupidünaamika ja ühiskondlik-poliitiliste protsessidega.

"Elasin Rosendale’ist kahe miili kaugusel ja ühel hetkel ostsin sinna endale talu. Siis pöörduti mu poole poliitika asjus. Mõtlesin natuke järele, sest ma polnud kunagi poliitikaga tegelenud. Ma polnud isegi valimas käinud. Aga mida rohkem ma selle üle mõtlesin, seda enam sain aru, et see on hea võimalus teada saada, mida teha annab," meenutab Puusemp linnapeaks saamist.

1976. aasta märtsiks oli Puusemp Rosendale’i elanikke suutnud veenda – ja seda näitas ka ülekaalukas 2-1 hääletustulemus – et parim võimalik lahendus linna probleemidele on kohaliku omavalitsuse laialisaatmine. Sama aasta oktoobris astus Puusemp linnapea ametist tagasi, tõmbus tagasi ka kunstielust ning kolis perega Utah’sse.

Et Puusempi tööd praeguse aja Eestis rekontekstualiseerida, on palutud viiel kaasaegsel Eesti kunstnikul (Flo Kasearu, Krõõt Juurak, Kristina Norman, Mark Raidpere ja Margit Säde) tema kunstnikupraktikaga dialoogi astuda, et uurida eemaletõmbumise ja poliitilise tegevuse ideid.

Näituse algne versioon "Raivo Puusemp – Lahustumine" on olnud väljas Project Art Centre’is, Grazer Kunstvereinis ja Utah’ Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2012–2013), kuraatoriks Krist Gruijthuijsen, kes on praegu KW Kaasaegse Kunsti Instituudi juhataja.

Tänusõnad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber

Kunstihoone galerii (Vabaduse väljak 6) on avatud kolmapäevast pühapäevani 12–18, sissepääs tasuta.

SA Tallinna Kunstihoone Fond on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb kolmes galeriis Tallinna keskväljakul – Tallinna Kunstihoones ning samas lähedal asuvates Linnagaleriis ja Kunstihoone galeriis.

Neljapäeval, 11.05. kell 18 toimub Tallinna Kunstihoone galeriis näitusega "Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis" seoses Flo Kasearu "Surmakohvik". Vestlusringi teema lähtub Flo Kasearu teosest näitusel, kus ta uurib keeldu, mida saab endale taotleda ja mis keelab hädaolukorral elustamise. Kunstnik kõrvutab seda nähtust hiljuti levima hakanud "surmakohvikute" fenomeniga, kus inimesed kogunevad tee- ja koogilaua taga, et arutleda surma üle. Kohvikus vestlevad Tartu Ülikooli kliinikumi eetikakomitee liige ja arst Katrin Elmet, Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm ja kunstnik Flo Kasearu.

Vaata veel: