browser warning text

Näitus "Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmütse"

Põhja-Eesti naise rahvarõivaste juurde 19. sajandil lahutamatult kuulunud pottmütse on näitusel kokku 70 ja need on peamiselt muuseumide kogudest. Esindatud on Harjumaa kõik kihelkonnad, lisaks ajalooliselt sinna kuulunud Juuru, Hageri ja Rapla.

Näitusel saab ülevaate saab pottmütside kujunemisest, tehnoloogilistest ja kaunistamisvõtetest, kandmistraditsioonidest ning mütsi erinevatest nimetustest.

Eksponeeritud pottmütsid on Harjuma Muuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi, Mahtra Talurahvamuuseumi, Pärnu Muuseumi ja Eesti Vabaõhumuuseumi kogudest ning mõni ka erakogudest. Enamus on valmistatud erksavärvilistest ja lillemustrilistest siidkangastest. Nendele lisaks on ka kuldbrokaadist ja kardpitsiga, lilltikandiga, nn kallissitsist ja ühevärvilisest siidist ning pealetrükitud mustritega eksemplare. Viimaste hulgast on näitusel legendaarse rahvatantsujuhi Ullo Toomi Rapla kihelkonnast pärit vanaema pottmüts.

Kogu pottmütsiiluduste värvikülluse näitamise juures on hoidlatest välja toodud algupärased esemed loodetavasti inspiratsiooniks ja eeskujuks rahvarõivahuvilistele, rahvarõivaste tegijatele ja tellijatele. Nõuandeid saab ka pottmütside hoidmise kohta.
Näituse teemapäevad toimuvad 1.04. ja 8.04.. Lisainfo www.hmk.ee.

Näituse koostamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:

Riine Kallas
+372 678 2049, 525 2880
riine.kallas@hmk.ee

Vaata veel: