browser warning text

Näitus "Lingid maailma: John Baldessari" Tartu Kunstimuuseumis

Tartu Kunstimuuseum avab 23. augustil rahvusvahelist videokunsti tutvustava näitusesarja "Lingid maailma" neljanda väljapaneku.

Näitusesari paigutab tunnustatud väliskunstnike teosed dialoogi kohalike autorite loominguga. Sel korral eksponeeritakse USA videokunstniku John Baldessari teost "I Am Making Art" ("Ma teen kunsti"). Näitus jääb avatuks 30. septembrini.

Baldessari 1971. aastal valminud videoteos "I Am Making Art" ("Ma teen kunsti") kujutab Baldessarit liigutamas oma käsi, jalgu ja keha, korrates fraasi "I am making art". Teos esitab väljakutse kunsti definitsioonile nii sisulisest kui ka tehnilisest küljest. Olles ise kontseptuaalne kunstnik, läheneb Baldessari iroonilise huumoriga põhimõttele, et kõik võib olla kunst, seda ühtlasi ka tõestades.

Kuraator Joanna Hoffmann selgitab videoteose valikut: "Nii seoseid kui ka vastuolu Tartmusi tänavu sügiste maalinäitustega tekitab tõik, et Baldessari, alustanud ise maalikunstnikuna, põletas koos viie sõbraga 1970. aastal ära kõik oma varajased maalid. Aktsioon toimus osana "Kremeerimisprojektist" ("The Cremation Project") ning kunstiteoste tuhast valmistati küpsised."

John Baldessari kontseptuaalset kunsti iseloomustab tegelemine kaasaegse kunsti teooriaga, sh küsimustega, mis saab olla kunst ja mida ning kuidas kunst vaatajale edasi annab. Baldessari alustas silmapaistvat kunstnikukarjääri 1960ndate alguses, mil tema looming põhines ekspressiivsel maalilaadil (gestural painting). Juba kümnendi lõpuks oli kunstnik aga hakanud oma teostes kasutama teksti ja pildilist, peamiselt fotograafilist materjali ning õige pea lisandus töövõttena graafika. Nende väljundite juurde on ta jäänud tänini, kuid oma pika karjääri jooksul on Baldessari katsetanud erinevate kunstimeediumitega.

2017. aastal alguse saanud näitusesari "Lingid maailma" paigutab tunnustatud väliskunstnike teosed dialoogi kohalike autorite loominguga. Varasemalt on sarjas eksponeeritud USA videokunstnike Leslie Thorntoni, Martha Rosleri ja Vito Acconci teoseid.

Koos näitusega "Lingid maailma: John Baldessari" avab Tartu Kunstimuuseum 23.08. õhtul kell 18.00 ka teise näituse, milleks on "Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid eesti kunstis".

Kuraator: Joanna Hoffmann
Graafiline kujundaja: Viktor Gurov
Näituse toimkond: Hanna-Liis Kont, Maria Johanna Kull, Jaanika Kuznetsova, Kristlyn Liier, Peeter Talvistu, Urmo Teekivi
Täname: Baldessari Studio, Electronic Arts Intermix

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart