browser warning text

Näitus "Lola Liivat. Vaimu vastupanu"

Tartu Kunstimuuseumis avatakse 7. septembril kell 17.00 pidulikult Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus "Vaimu vastupanu". Näitus jääb avatuks 6. jaanuarini.

Lola Liivat on Eesti abstraktse maalikunsti üks olulisemaid edendajaid, olles abstraktse ekspressionismi üks esimesi maaletoojaid. Suure osa oma kunstnikuteest töötas Liivat nõukogude võimu kontekstis, mil abstraktne kunst oli taunitud või lausa keelatud.

Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus kuulub "elavate legendide" sarja, kus on eelnevalt esinenud Enn Põldroos, Malle Leis, Mare Mikoff ja Peeter Allik. Näitus annab ülevaate Liivati loomingust alates õpingute käigus valminud teostest 1950. aastatel kuni tema viimaste aastate maalideni, keskendudes peamiselt kunstniku abstraktsetele töödele.

Lisaks on eksponeeritud väike valik teoseid noorema põlvkonna kunstnikelt, kes praegusel ajal abstraktse maaliga tegelevad – väljas on Liisi Eelmaa, Merike Estna, Liis Kogeri, Laura Põllu ja Mart Vainre tööd. Teoste valikus on esindatud ennekõike maalilise abstraktsionismi eripalgelised näited.

Liivati teoselt pärinev näitusepealkiri "Vaimu vastupanu" viitab kunstniku autoripositsioonile ja loomingulisele teekonnale, ühendades autori sisekaemusliku poole vajadusega ühiskondlikele tingimustele vastu seista ja nende kiuste edasi kesta. Võib tõdeda, et see on Liivatil ka õnnestunud – läbi erinevate otsingute ja viimaks oma käekirja leidmise on ta jätnud Eesti abstraktse kunsti lukku ainukordse jälje.

Tallinnast toob näituse avamisele tasuta buss, mis väljub Tallinna kesklinnast kell 14.00 ja sõidab tagasi pealinna kell 19.30. Bussile registreerimiseks kirjuta aadressil mariajohanna@tartmus.ee.

Osalevad kunstnikud: Lola Liivat, Harry Colman, Liisi Eelmaa, Merike Estna, Liis Koger, Laura Põld, Mart Vainre

Kuraator: Hanna-Liis Kont

Koordinaator: Kristlyn Liier

Näituse kujundus: Laura Põld

Graafiline kujundus: Martin Veisman

Eksponeeritud teoste omanikud: Eesti Kunstimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Ülikooli Kunstimuuseum, Viinistu Kunstimuuseum, Erich Kõlar, Toivo Tasa, erakogud.

Näituse töögrupp: Richard Adang, Nele Ambos, Tanel Asmer, Merli-Triin Eiskop, Joanna Hoffmann, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Signe Kivi, Maria Johanna Kull, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Täname: Brigit Arop, Iti Kaasik, Liisa Kaljula, Reen Liivat, Raido Pedak, Elena Poznjak-Kõlar, Kaire Nurk, Tiiu Talvistu

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart