browser warning text

Näitus "Maali Lahkamine. G. F. Parroti portree"

Näitusel saab esmakordselt näha Franz Gerhard von Kügelgeni maalitud portreemaali Tartu ülikooli kuulsast rektorist ja füüsikaprofessorist Georg Friedrich Parrotist.

Maali peeti kadunuks kuni 2016. aastani, mil see tänu õnnelikule juhusele jõudis USA-st tagasi Eestisse ning kuulub nüüd Tartu ülikoolile.

Parroti portreemaal läbis 2017. aastal konserveerimise ning tehnilistes uuringutes võrreldi maali teiste ülikoolile kuuluvate kunstnik Kügelgeni maalitud portreedega, mis on samuti näitusel eksponeeritud. Pigmendiproovide, lõuendikiu analüüsi, infrapuna ülesvõtete jt meetodite eesmärk oli leida kinnitust eeldusele, et taasleitud maali autor on Franz Gerhard von Kügelgen ning see on maalitud 19. sajandi alguses.

Näitusel "lahatakse" Parroti portreed mitmest vaatenurgast, avades nii Parroti portree minevikku kui ka maali valmimise, kadumise ja leidmise lugu. Lisaks tutvustatakse külastajatele ka maalidega läbiviidud erinevaid tehnilisi uuringuid, meetodeid ja tulemusi. Emotsiooni lisab veel ka näituse asupaik – ajalooline ja põnev vana anatoomikumi rotund.

Näitusega tähistatakse Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäeva ning sellega kaasnevad ka publikuprogrammid.