browser warning text

Näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades"

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (u 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades kõrgesti hinnatud kunstnik.

Tallinnas sündinud Michel Sittow omandas oma esmase väljaõppe kunstis isa, hinnatud maalija ja puunikerdaja Clawes van der Sittowi ateljees. 1484. aastal suundus noor kunstnik toonasesse Madalmaade kunstikeskusesse Bruggesse, arvatavasti linna kõige nõutuma meistri, saksa päritolu Hans Memlingi ateljeesse, kus omandas Madalmaade maalikoolile omase illusionistliku tehnika. 1492–1504 oli Michel Sittow Kastiilia Isabeli teenistuses, aga töötas hiljem portretistina ka Philippe Ilusa, Austria Margarete, Aragoni Ferdinandi, Taani kuninga Christian II juures. Sittow pöördus tagasi oma kodulinna Tallinnasse esmalt 1506. aastal seoses pärilusvaidlustega ning astus ka kohaliku kunstnike gildi liikmeks. 1514 lahkus Sittow Taani kuninga Christian II kutsel Kopenhaagenisse, sealt edasi Hispaaniasse ja Madalmaadesse. Jäädavalt tagasi Tallinnasse jõudis kuulus portretist 1518. aasta alguses.

Rahvusvaheline näituseprojekt, mis hõlmab mitmekülgset koostööd Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, toob Sittowi haruldased tööd maailma nimekatest muuseumidest ja erakogudest kunstniku esimesele isikunäitusele. See on ainulaadne platvorm tähelepanuväärse kunstniku loomingu laiemaks tutvustamiseks ning edasiseks uurimiseks. Eksponeeritud on enamik Sittowi väikesearvulisest (20–25 maali) loomingust, mis annab hea ülevaate temast kui portretistist ja usuliste maalide autorist ning võimaldab vaadata tema kunsti laiemas kontekstis, sealhulgas koostööd Juan de Flandesiga ning seoseid teiste kaasaegsete Madalmaade kunstnikega.

Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii koostöönäitus toimub 2018. aastal, tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Samal aastal täitub ka 500 aastat Michel Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.

Näituse kuraatorid on Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist ja John Oliver Hand Rahvusgaleriist Washingtonis. Ruumikujunduse on näitusele loonud Tõnis Saadoja ning graafilise identiteedi Asko Künnap.

Näitusega seoses ilmub kolm eritrükist. Rahvusvahelise ingliskeelse näitusekataloogi on koostanud kuraatorid John Oliver Hand ja Greta Koppel. Kataloog valmis juba näituse avamiseks Washingtonis ning on välja antud koostöös maineka Yale University Pressiga. Kumu näituseks valmib ülevaatlik eestikeelne raamat Michel Sittowist, mis räägib ülevaate kunstniku elust, loomingust ja seostest Tallinnaga. Raamatu autor on kuraator Greta Koppel. Lastele on Anti Saar kirjutanud ja Urmas Viik illustreerinud juturaamatu "Mina, Milda ja meister Michel". Kataloogi ja Michel Sittowi raamatu esitlus toimub Kumu aatriumis laupäeval, 9. juunil kell 14, lasteraamatu esitlus pühapäeval, 10. juunil kell 13.

Näitusega kaasneb mitmekülgne lisaprogramm, millega on võimalik tutvuda Kumu kunstimuuseumi kodulehel. Lisaprogramm annab võimaluse osaleda näituse eriekskursioonidel, külastada kontserte või Theatrumi suvelavastust Niguliste muuseumis, avastada vanalinnas Sittowiga seotud kohti ja palju muud. Näituse lõpetab sügisel toimuv rahvusvaheline sümpoosion.

Näituse avanädalavahetusel, laupäeval, 9. juunil, toimuvad esimestele huvilistele avatud ekskursioonid näitusele, kell 10 eesti, kell 11.30 inglise ja kell 16 vene keeles. Ekskursioone viivad läbi kuraator Greta Koppel, Washingtonist avamisele saabuv kuraator John Oliver Hand ning näituse ekspertgiid Darja Andrejeva.

Lastele teevad näitusekülastuse põnevaks tegevuslehed ja tegevuskotid ning igal pühapäeval kella 13–15 avatud tegevusala "Meistri õpituba". Lisaks on näitusele oodatud kooligrupid, toimuvad linnalaagrid ning saab tellida elamusprogramme.

14.–15.09.2018 toimub Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii koostöönäitusega "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" (8.06.–16.09. Kumu kunstimuuseumis) kaasnev rahvusvaheline sümpoosion "Stories of Michel Sittow’s Life and Art. Facts and Fables" (toimumiskoht: Kumu auditoorium). Sümpoosioni töökeel on inglise keel, osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine.

Sümpoosioni kava (eestikeelne tõlge) ja registreerimisvorm: https://kumu.ekm.ee/syndmus/sumpoosion-michel-sittowi-elu-ja-kunsti-lood-faktid-ja-valjamoeldised/
Ingliskeelne kava: https://kumu.ekm.ee/en/syndmus/symposium-stories-of-michel-sittows-life-and-art-facts-and-fables/

Vaata veel: