browser warning text

Näitus "Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940"

Eesti Ajaloomuuseumi näitusel saab teada, milline oli Eesti jõukama linnanaise garderoob 1920.–1940. aastatel.

Näitus põhineb peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul ning tutvustab linnanaise rõivastust tema elu olulistel sündmustel: ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud ja meelelahutussündmused ning lein.

Näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid.

Nagu teisteski kultuurivaldkondades, põimusid rõivamoes rahvusvahelised impulsid ja trendid traditsioonidega. Käsitöö oli au sees nii maal kui ka linnas, võimaldades loovalt astuda ühte sammu uusimate moesuundadega. Tarbijad võtsid šnitti kinolinalt nähtud kangelannade rõivastusest ja said praktilisi nõuandeid naisteajakirjade moerubriikidest.

Näituse kuraatori Marion Laeva sõnul on see kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris.

Näitusega kaasneb kataloog, mis annab sisevaate ajastu naise rõivastusse ja ilurituaalidesse ning mida rikastavad fotod nii Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse kuuluvatest rõivaesemetest ja aksessuaaridest kui ka ajastu fotodest ja illustratsioonidest.

Kuraator: Marion Laev
Meeskond: Helle Avila, Maia Madar, Tiina Sakermaa, Krista Sarv
Kujundaja: Ursula Sõber
Graafiline disain: Valter Jakovski ja Martin Veisman / Disainiagentuur 414

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Näita kaardil Sulge kaart